Wracamy do korzeni. Zbiór najskuteczniejszych sposobów pielęgnacyjnych sprzed lat.

Wracamy do korzeni. Zbiór najskuteczniejszych sposobów pielęgnacyjnych sprzed lat.

Babcia to prawdziwy skarb. Wie o tym każde dziecko i dorosły, który posiada taką osobę w swoim życiu. To właśnie babcie nas rozpieszczają, wspaniale gotują i przekazują cenne, życiowe rady. Kilkadziesiąt lat temu kosmetyki nie były tak powszechne jak teraz, więc kobiety musiały radzić sobie w bardzo kreatywny sposób. Może róż z buraka czy czarna kreska z węgla wzbudzają kpiący uśmiech na naszych ustach, ale pielęgnacyjne porady warto słuchać i zapamiętywać.

Bogactwo ukryte w naturze jest niezastąpione. Odpowiednie mikstury i połączenia ziół potrafią postawić na nogi podczas przeziębienia, złagodzić ból, rozjaśnić włosy czy odżywić skórę. Oczywiście łatwiej jest użyć gotowego produktu, ale naturalne sposoby naszych babć wcale nie są czasochłonne, a o wiele zdrowsze i często tańsze. Co zatem może świetnie sprawdzić się w naszej codziennej pielęgnacji?

Oczyszczająca maseczka z węgla.

Węgiel aktywny, który bez problemu możemy kupić w aptece świetnie oczyszcza skórę. Dla osób które chcą pozbyć się zaskórników nie ma nic lepszego. Cztery tabletki węgla aktywnego rozgniatamy w miseczce, dodajemy płaską łyżeczkę sody oczyszczonej i jogurt naturalny lub ulubiony olej roślinny tak, żeby powstała papka. Nakładamy ją na twarz i trzymamy przynajmniej piętnaście minut. Zmywamy i cieszymy się skórą bez czarnych kropek na nosie.

Naturalny tonik z pietruszki

Pietruszka działa przeciwstarzeniowo, przeciwtrądzikowo i rozjaśnia przebarwienia. Samo przygotowanie toniku z pietruszki jest dziecinnie łatwe i szybkie. Kroimy natkę pietruszki, ważne żeby była świeża i możliwie jak najbardziej naturalna. Zalewamy zimną, przegotowaną wodą i ostawiamy na dwanaście godzin do lodówki. Po tym czasie odcedzamy natkę i wodę przelewamy do czystej butelki. Tonik należy przechowywać w lodówce do dziesięciu dni. Można stosować wielokrotnie w ciągu dnia.

Imbirowy peeling

Korzeń imbiru ma świetne właściwości rozgrzewające i ujędrniające dlatego będzie idealny do domowego peelingu. Skrobiemy łyżeczką imbir, dodajemy zmieloną kawę i ulubiony roślinny olej. Taką mieszanką masujemy skórę i spłukujemy. W trochę innej formule możemy zastosować ten przepis do peelingu skóry głowy. Zamiast kawy dodajemy brązowy cukier i odrobinę sody oczyszczonej i delikatnie masujemy skalp. Po takim zabiegu trzeba dwa razy dokładnie umyć głowę, ale efekt lśniących i dłużej świeżych włosów jest gwarantowany.

Płukanka octowa.

Zanieczyszczenia, resztki szamponu i kosmetyki do stylizacji przyczepiają się do naszych włosów każdego dnia. Można to zauważyć na szczotce po każdym czesaniu. Dlatego raz w tygodniu powinno stosować się oczyszczającą płukankę z octu jabłkowego. Wystarczy do litra wody dodać trzy łyżki stołowe octu jabłkowego i miksturą spłukać włosy już po umyciu. W ten sposób oczyścimy kosmyki dodając im miękkości i blasku.

Miodowo - mleczna kąpiel.

Na koniec przepis prosto z polskiej wsi. Regenerująca, relaksująca i nawilżająca kąpieli z pasieki. Wystarczy zagotować dwa litry mleka z czterema łyżkami miodu i taką mieszankę wlać do ciepłej wody w wannie. Po piętnastu minutach moczenia skóra będzie jedwabiście gładka. Jeżeli masz bardzo suchą skórę możesz dodać do kąpieli jeszcze kilka kropelek oliwy z oliwek lub innego naturalnego olejku. 





Tekst: Anna Budnik
Fot. Dominika Starak

Dodaj komentarz

Do góry
Koszyk
Zamknij
Back
Konto
Zamknij
Menu
Zamknij