Reklamy kosmetyków otaczają nas z każdej strony. Każda z nich oferuje nam coś, co wzbudza naszą ciekawość. Każda skóra ma inne potrzeby, dlatego warto orientować się w zastosowaniu i właściwościach popularnych składników. Czym dokładnie jest wzbudzające zachwyt masło Shea? Czy parfum w składzie kosmetyku powinien przerażać? W tym wpisie zamieszczamy kilka porad, jak czytać skład kosmetyków.
Skład INCI kosmetyków
INCI (International Nomenclature od Cosmetic Ingredients), czyli skład kosmetyków powinien znajdować się na każdym produkcie. Dzięki niemu wiemy jakie składniki znajdują się w kosmetyku, a w przypadku reakcji alergicznej pozwalają szybko znaleźć alergen. Układ INCI jest dość prosty i intuicyjny, ponieważ rozpoczyna się od składników, których jest najwięcej w produkcie, a kończy na tych, których jest najmniej.
Zwykle w składzie kosmetyków naturalnych pierwsza jest woda (Water), masło Shea (Butyrospermum Parkii (Shea Butter)), naturalne oleje roślinne (np. Persea Gratissima (Avocado) Oil), cukier (Sucrose) bądź sól (Sodium Chloride), co oznacza, że produkt jest zrobiony na ich bazie.
W najlepszych kosmetykach naturalnych aktywne składniki roślinne powinny znajdować się zaraz po składniku bazowym. Do najczęściej pojawiających się w składzie należą Aloe Vera (sok z aloesu), Algae (sproszkowane algi), Avocado Oil (olej awokado), Clay (glinka), Citrus Medica Limonum (Lemon) Fruit Juice (świeży sok z cytryn) czy Citrus Aurantium Dulcis (Orange) Callus Culture Extract (komórki macierzyste pomarańczy). W tej grupie często znajdują się też emolienty, które mają działanie nawilżające, natłuszczające oraz pomocnicze w kosmetykach ( np. decydujące o strukturze kosmetyku). Najpopularniejszymi są Allantoina (przyspiesza gojenie uszkodzeń skóry), Betaine (nawilża, zapobiega wysychaniu kosmetyku), Glycerin (ułatwia transport składników w głąb skóry, zapobiega krystalizacji kosmetyku), Panthenol (nawilża, łagodzi uszkodzenia skóry) czy Propylene Glycol (nawilża, ułatwia transport składników w głąb skóry).
Na samym końcu znajdują się konserwanty, aromaty (Parfum, Fragrance) i barwniki (rozpoczęte skrótem Cl). Składy INCI są pisane w języku łacińskim, częściowo tłumaczone na angielski.
Konserwanty w naturalnych kosmetykach
Wiele osób podważa naturalność kosmetyku widząc w jego składzie konserwanty lub parfum. Takie myślenie może być mylące. Konserwanty dzielą się na wiele różnych grup, m.in. na zielone, które są nieszkodliwe dla skóry oraz środowiska, a skutecznie przeciwdziałają rozwojowi bakterii, które dostarczamy palcami do kosmetyków. Najpopularniejsze i całkowicie bezpieczne w kosmetykach są: Benzyl Alcohol, Benzoic Acid, Potassium Sorbate, Sorbic Acid, Sodium Salicylate.
Kosmetyk bez środka przedłużającego jego działanie może w dłuższej perspektywie czasu zaszkodzić osobie go użytkującej. Najczęściej musi być przechowywany w lodówce, w odpowiednim opakowaniu i wykorzystany w bardzo krótkim terminie. Mało kto również wie, że konserwanty chronią kosmetyk przed szkodliwym działaniem bakterii, które sami dostarczamy do opakowania oraz pleśni, która może się w nim rozwinąć. Warto zapisać lub zapamiętać listę zielonych konserwantów i zwracać uwagę na ich ilość oraz pozycję w składzie INCI.
Parfum bądź aroma to naprzemiennie używana, ogólna nazwa użytych w produkcie substancji zapachowych. Co ważne, nie oznacza to że są sztuczne. Zwykle po Parfum znajdują się takie pozycje jak Eugenol, Linalool, Citral, Citronellol i Limonene. Są to składniki kompozycji zapachowych, które muszą być wymienione w składzie ogólnym kosmetyku. W przypadku kosmetyków naturalnych jest to zwykle kompozycja naturalnych olejków eterycznych. Na kolor kosmetyków naturalnych wpływają barwniki pochodzące z przyrody takie jak barwiący na czerwono sok z żurawiny czy buraka, pomarańczowy olej buriti czy chlorofil roślinny pochodzący ze zmielonego młodego jęczmienia.
Oczywiście składników wykorzystywanych w kosmetyce jest dużo więcej. My wymieniliśmy tylko niektóre z nich, zwracając uwagę na te, które są najczęściej wykorzystywane w przypadku tworzenia receptur kosmetyków naturalnych.
W kolejnej części wpisu przedstawimy 10 najczęściej używanych składników których używamy w kosmetykach Soap&Friends.
Dodaj komentarz