Olejki eteryczne – właściwości relaksacyjne

Olejki eteryczne – właściwości relaksacyjne

Zmysł węchu jest najbardziej czułym zmysłem, najstarszym spośród tych, którymi - my ludzie - dysponujemy. W związku z tym, że wykształcił się na poziomie tzw. „gadziego mózgu” (to najbardziej pierwotna część naszego mózgu), bodźce węchowe są najszybciej przenoszonymi do mózgu bodźcami zewnętrznymi. Kontakt cząsteczki pachnącego związku chemicznego z powierzchnią receptora węchowego powoduje natychmiastowe przesłaniu impulsu do opuszki węchowej, a stamtąd już bezpośrednio do ośrodka w mózgu. Pozostałe zmysły mają dłuższą drogę do pokonania i więcej przystanków, zanim wreszcie trafią do mózgu

Współczesna cywilizacja nie wymaga od nas stosowania zmysłu węchu w takim zakresie, jak w przypadku ludów pierwotnych. W związku z tym na co dzień możemy nie zdawać sobie sprawy jak duży wpływ mają bodźce zapachowe w naszym otoczeniu. A jednak - wraz z zapachem pojawiają się emocje, które w zależności od rodzaju bodźca mogą być pozytywne bądź negatywne. 

Jak działa aromaterapia?

Na pewno macie swoje ulubione zapachy, które przenoszą Was w przyjemne wspomnienia z przeszłości. Zapach pomarańczy przywołuje świąteczny nastrój, a rozchodzący się aromat ciasta może wywołać wspomnienia z dzieciństwa. Istnieją także zapachy, które bez względu na nasze doświadczenia powodują, że nasz nastrój się poprawia. Świeży, roślinno-ziemny zapach po deszczu daje uczucie rześkości i budzi do życia. Spacer w lesie wśród żywiczno-drzewnego aromatu uspokaja i usuwa napięcie. Aromaterapia wykorzystuje pozytywne właściwości naturalnie występujących zapachów w postaci olejków eterycznych. 

Olejki eteryczne pozyskiwane są z różnych części roślin – kwiatów, liści, łodyg, owoców, korzeni czy kory. Stanowią kwintesencję zapachów w przyrodzie. Składają się z setek różnorodnych związków chemicznych, często na tyle skomplikowanych, że wiele z nich nie zostało jeszcze dokładnie przebadanych, a ich laboratoryjne odtworzenie wydaje się wręcz niemożliwe.

W związku ze składem chemicznym, olejki wykazują różnorodne właściwości – od pobudzających, odświeżających umysł, przez afrodyzyjne, aż do uspokajających i relaksujących. I na tych ostatnich dziś się skupimy.

Relaksujące olejki

Specjaliści aromaterapii porównują rolę olejków roślinnych do roli hormonów. Nasze stany emocjonalne na poziomie chemicznym wiążą się z wydzielaniem różnorodnych hormonów właśnie, a regularnie wytwarzane przez organizm mają wpływ na pracę serca, ciśnienie krwi, wszystkie narządy wewnętrzne, ostatecznie na cały organizm. Nie możemy mówić o tym, że olejki leczą poważne zaburzenia, jednak z powodzeniem mogą być stosowane w celu profilaktyki i przywracania równowagi emocjonalnej.  

Dlaczego trzeba rozcieńczać olejki?

  • Najbardziej popularnym olejkiem o działaniu relaksacyjnym jest znany chyba każdemu olejek lawendowy. A przynajmniej zapach lawendy wszyscy dobrze znamy. I tutaj chcemy zwrócić Waszą uwagę, że lawenda, którą znamy z odświeżaczy, choinek czy torebek zapachowych to zupełnie nie ta lawenda, którą poczujecie w dobrej jakości olejku eterycznym. Olejek eteryczny prosto z buteleczki zawsze pachnie niezwykle intensywnie – to jego skoncentrowana forma, dlatego stosujemy niewielkie ilości – od kilku do kilkunastu kropli. Nierozcieńczony olejek może podrażnić skórę i śluzówki.
  • Wspomniany olejek lawendowy jest jednym z najlepiej przebadanych olejków. Łatwo poczuć na własnym organizmie jego uspokajające działanie. Olejek wycisza układ nerwowy, obniża ciśnienie krwi, jest pomocny przy bezsenności. Warto skropić nim rogi poszewki od poduszki, jeżeli mamy kłopoty z zasypianiem. Oprócz tych właściwości, olejek lawendowy działa antyseptycznie, poprawia odporność, łagodzi stany zapalne.
  • Olejek cedrowy ma działanie tonizujące przy stanach lękowych. W medycynie ludowej stosowany jest także przy różnych problemach skórnych ze względu na swoje wyjątkowe właściwości antyseptyczne. Jest znany i opisywany od czasów starożytnych – pojawia się w historii babilońskiej i egipskiej. 
  • Olejek bergamotowy ma przyjemny cytrusowy aromat, który pochodzi z tłoczenia na zimno wyjątkowo delikatnych owoców cytryńca bergamotki. Łagodzi napięcia nerwowe, uspokaja emocje, jest pomocny przy stanach depresyjnych i melancholii. Jak wszystkie olejki cytrusowe wykazuje silne właściwości bakterio-, wiruso- i grzybobójcze.
  • Głęboki w zapachu olejek z drzewa sandałowego jest z kolei pomocny przy różnego rodzaju napięciu nerwowym. Działa nasennie, łagodzi stany lękowe, koi rozdygotane nerwy. Jest doskonały do medytacji, wprowadza atmosferę spokoju. 

Jak stosować olejki eteryczne?

W aromaterapii stosuje się dwie drogi podawania olejków eterycznych – poprzez płuca (inhalacja, wąchanie, wdychanie) oraz przez skórę (masaż, kąpiel, kompres). Niektórzy aromaterapeuci zalecają także przyjmowanie doustne olejków, jednak w wielu przypadkach może się to okazać bardzo niebezpieczne, dlatego zdecydowanie odradzamy taką formę. 

Do inhalacji w domu można zastosować tradycyjne kominki zapachowe lub specjalne dyfuzory, które równomiernie w czasie i na dużą odległość rozpylają olejek eteryczny. Żeby dostarczyć olejki poprzez skórę można rozcieńczyć je w oleju bazowym (3-5 kropli na łyżkę oleju) lub kilka kropli dodać do kąpieli. Mamy dla Was jeszcze inne niebanalne, łatwe do wprowadzenia na co dzień sposoby zastosowania olejków:

  • skropić róg poduszki olejkiem eterycznym, aby ułatwić zasypianie,
  • dodać ulubiony aromat do proszku do prania lub skropić nim prane ubrania,
  • wlać kilka kropel dowolnego olejku zapachowego do wiadra z wodą do mycia podłogi,
  • nasączyć gazik i wciągnąć go na początku odkurzania, w celu zaromatyzowania powietrza,
  • skropić olejkiem o ulubionym zapachu wycieraczkę pod drzwiami domu lub w aucie,
  • nasączyć wyschniętą choinkę samochodową lub uzupełnić pusty wkład odświeżacza powietrza.

Dodaj komentarz

Do góry
Koszyk
Zamknij
Back
Konto
Zamknij
Menu
Zamknij