Jak przetrwać wysokie temperatury?

Jak przetrwać wysokie temperatury?

Letnie upały to coś co cieszy na pewno dzieci oraz osoby rozpoczynające zasłużony urlop. jednak wysokie temperatury mogą zaszkodzić każdemu człowiekowi bez względu na wiek, dlatego warto pomyśleć jak sobie z nimi radzić...

Nawadniaj organizm

Kiedy temperatura przekracza 25 stopni picie dużych ilości wody jest kluczowe dla naszego organizmu, dzięki wodzie szybciej się schładza. Woda wpływa także pozytywnie na kondycję skóry, która w starciu z ciepłym wiatrem czy plażowym piaskiem staje się mocno przesuszona. Podczas upałów zalecane jest picie nawet 3l wody. Nie zastępujmy jej sztucznie słodzonymi napojami, ponieważ po czasie będziemy bardziej spragnieni. Pyszny napój możemy przygotować sami – wystarczy, że do wody dodamy lód, cytrynę, miętę lub mrożone owoce tj. maliny czy borówki. Bardzo orzeźwiająca będzie również woda z plastrami świeżego ogórka.

Ubierz się odpowiednio

Mimo, że podczas upałów najlepiej zrzucilibyśmy z siebie wszystko, to właśnie ubrania zapewnią nam ochronę. Jeżeli spędzamy czas poza domem, wybierzmy luźne kroje w jasnych kolorach z naturalnych tkanin. Te, pozwolą na swobodny przepływ powietrza do skóry. Przydatne będzie również nakrycie głowy: sportowa czapka z daszkiem lub modny kapelusz. Odsłonięte partie ciała warto posmarować masłem Shea czy ulubionym na lato masłem kakaowym.

Schładzaj się... ciepłą herbatą!

Chłodny prysznic, relaks w cieniu i... gorąca herbata! W czasie upałów w ciągu dnia bierzmy szybki i chłodny prysznic – to zapewni Nam cudowne orzeźwienie. Relaks w cieniu i drzemka na leżaku – poczujmy się jak mieszkańcy krajów basenu Morza Śródziemnego, którzy w czasie największego upału robią sobie sjestę. Gorąca herbata – brzmi absurdalnie, bo jak pić coś ciepłego gdy żar leje się z nieba? Latem pragnienie gasi najlepiej gorąca herbata, a dzieję się tak dlatego, ponieważ nasz organizm musi zachowywać stałą temperaturę ciała. Wybierajmy herbaty ziołowe i naturalne owocowe.

Jedz lekkie potrawy

Lato kojarzy nam się z sezonem grillowym. Podczas upałów powinniśmy jednak wystrzegać się ciężkostrawnych i mocno przyprawionych dań. Najlepsze będą pyszne sałatki na bazie sezonowych warzyw lub owoców, zupy i chłodniki. Gdy mamy ochotę na mięso – wybierzmy rybę lub drób gotowany na parze. Nasz organizm zamiast poświęcać większość energii na trawienie, zajmie się temperaturą ciała.

 

 

... jednak najlepszym sposobem na upał są odpoczynek i wakacje :) Jeżeli nie możemy wyjechać, wypoczywajmy w ogrodach, na balkonach czy nawet w miejskich parkach. Zwolnienie tempa i stosowanie powyższych rad pomoże Nam lepiej przetrwać gorące dni i czerpać z nich jak najwięcej przyjemności.

Tekst: Klaudia Kaźmierska

Dodaj komentarz

Do góry
Koszyk
Zamknij
Back
Konto
Zamknij
Menu
Zamknij