Świąteczna gorączka - 5 rad jak nie zwariować szykując się do świąt

Świąteczna gorączka - 5 rad jak nie zwariować szykując się do świąt

Święta zbliżają się wielkimi krokami. Wystawy inspirują nas pomysłami na prezenty, reklamy przypominają o pieczeniu pierników, a radio nastraja świątecznie. Czy tylko aby na pewno nastraja? Święta to nie tylko upominki, pyszne jedzenie i rodzinna atmosfera. To również kolejki, długie godziny w kuchni, sprzątanie i poszukiwania prezentów. Jak nie zwariować w tym przedświątecznym okresie i spokojnie przygotować się do Wigilii?

1. Organizacja i planowanie jest naszym wielkim sojusznikiem.

Jest wiele rzeczy, które można, a nawet powinno się zrobić wcześniej. Dlatego weź kartkę, rozrysuj kalendarz i zaplanuj którego dnia jesteś w stanie wykonać obowiązki z listy rzeczy do zrobienia. Nie zapomnij zaangażować swojej rodziny. Dobrze rozplanowany czas jest naszym sprzymierzeńcem. Odkładanie wszystkiego na ostatnią chwilę wprowadza nerwową atmosferę.

2. Prezenty zdecydowanie są punktem, który można 'odhaczyć' wcześniej.

Jeszcze w listopadzie na spokojnie możesz zastanowić się co ucieszy Twoich bliskich. Masz jeszcze tyle czasu, że zdążysz na spokojnie wszystko kupić lub zamówić przez internet. Dodatkowo teraz ominiesz kolejki, które na tydzień przed świętami są ogromne. Zapakowane prezenty możesz schować w szafie, albo poprosić przyjaciółkę o przechowanie.

3. Część zakupów spożywczych też możesz zrobić teraz.

Zaplanuj menu i listę potrzebnych produktów. Te z długą datą przydatności jak mąka, margaryna czy cukier możesz kupić wcześniej i odłożyć do spiżarni. Na sam koniec zostanie jedynie ryba, wędliny czy inne produkty krótkiej przydatności do spożycia. Kolejek nie ominiesz, ale zakupów będzie o wiele mniej i pójdzie o wiele szybciej.

4. Już teraz przejrzyj dekoracje świąteczne.

Sprawdź czy lampki choinkowe nadal działają i czy potrzebujesz dodatkowych bombek. Jeżeli chcesz zmienić wystrój też pomyśl o tym teraz, kiedy jest duży wybór produktów i cen. W późniejszym, gorącym okresie nie będziesz tracić czasu na zakupy ozdób.

5. Zaplanuj swój strój na wszystkie świąteczne dni.

Kobiety chcą wyglądać olśniewająco podczas każdej możliwej okazji dlatego przejrzyj swoją szafę. Zaplanuj ubiór i go odśwież. Teraz jest idealny czas żeby wyskoczyć na poszukiwania nowej kreacji, a przy okazji upolować kilka prezentów.

Rozłożenie przygotowań świątecznych na dłuższą metę ma również zalety finansowe. Wydasz mniej i rozłożysz wydatki na dwa miesiące, co będzie mniej odczuwalne. Warto też obliczyć finanse i rozpisać ile dokładnie możesz wydać na poszczególne kategorie. Dzięki temu dokładnie będziesz wiedzieć, czy możesz pozwolić sobie na nową sukienkę czy będzie musiała wystarczyć tylko bluzka :)

Ciężko jest zaplanować wszystko na 'tip top'. Często wyskakują niespodziewane sytuacje, które bywają nerwowe. Właśnie dlatego warto je ograniczyć do minimum i przejść do efektywnego organizowania czasu.

 

Tekst: Anna Budnik
Fot. Jakub Jaracz

Dodaj komentarz

Do góry
Koszyk
Zamknij
Back
Konto
Zamknij
Menu
Zamknij