Ciekawostki o perfumach - czyli jak powstają zapachy

Ciekawostki o perfumach - czyli jak powstają zapachy

Mamy je w swoich łazienkach, a większość z nas nie wyobraża sobie wyjścia z domu bez ich użycia. Perfumy opanowały nasze toaletki i skradły nasze serca. Nie możemy bez nich żyć, a zachwycające aromaty stały się dla nas czymś więcej niż zwykłym dodatkiem do codziennych stylizacji. Wyjątkowe kompozycje zapachowe dają nam przede wszystkim możliwość wyrażenia samych siebie i pokazania otoczeniu, jakie są nasze preferencje – nie tylko te zapachowe. Perfumy to jasny komunikat, dotyczący naszego charakteru, który wysyłamy do otoczenia. Dzięki nim jesteśmy pewniejsze siebie, mamy więcej energii i czujemy przypływ kreatywności. Ale zanim będziemy mogły spryskać się nimi przed lustrem, perfumy muszą zostać przez kogoś wyprodukowane. To właśnie o ciekawostkach na temat procesu ich produkcji chcemy Wam dziś opowiedzieć.

Garść informacji historycznych

… bo przecież to właśnie one pozwolą nam zrozumieć, po co właściwie stworzono pierwsze perfumy! Już starożytni Egipcjanie próbowali swoich sił w tej fascynującej dziedzinie, za którą uważamy perfumiarstwo. Gdyby ni mikstury, które przez lata przygotowywali z użyciem pachnących żywic i z dodatkiem starannie wyselekcjonowanych ziół, pewnie nie postrzegalibyśmy dziś perfum jako tak uniwersalnego specyfiku. Kiedy Arabowie odkryli, w jaki sposób destylować alkohol, ich ciężkie (dosłownie – bo bazujące na lepkich olejach) formuły przeszły naprawdę głęboką rewolucję. Produkcja perfum stała się łatwiejsza, a przez to – popularniejsza. Od tego czasu mistrzowie komponowania zapachów potrzebowali, co prawda, jeszcze setek lat, by udoskonalić swoje metody pracy, ale nie da się ukryć, że tak naprawdę podobne specyfiki nie powstałyby, gdyby nie… chęć zamaskowania nieprzyjemnych zapachów, z którymi nasi przodkowie mierzyli się każdego dnia.

Od czego zacząć? – czyli tworzenie perfum od podstaw

Każdy szanujący się perfumiarz wie, że nie ma nic gorszego niż zapach, który nie ma w sobie „tego czegoś”, co wyróżniałoby go wśród innych. Banalne i powtarzalne zapachy nie są w stanie skraść naszych serc. Ba! Nie są nawet w stanie być przez nas zapamiętane. Właśnie dlatego tak ważnym etapem produkcji perfum jest komponowanie poszczególnych nut zapachowych w zgodzie z ogólnie przyjętymi, choć dosyć elastycznymi, zasadami. Pierwszym etapem tego procesu są szeroko rozumiane prace koncepcyjne. W ich skład wchodzi szereg rozmów i prób, dotyczących tworzenia konkretnych połączeń zapachowych. Ich celem jest dobór przemyślanych receptur, opartych na oczekiwaniach konsumentów i badaniach rynkowych, przeprowadzanych wśród klientów danej firmy. Gdyby nie podobne prace wstępne, efekty miksowania różnorodnych zapachów nie byłyby zapewne aż tak spektakularne.

Syntetyka czy pełna naturalność?

Decydując się na zakup najtańszych dostępnych w perfumerii zapachów, musimy liczyć się z tym, że na pewno będą to produkty, w których nie znajdziemy składników pochodzenia naturalnego. Dlaczego? Powód jest prosty i, jak to zwykle bywa, związany z kwestiami finansowymi. Ekstrakty z roślin i naturalne aromaty to zdecydowanie najcenniejsze skarby w świecie perfumiarstwa, które sprawiły, że przez znacznie więcej niż kilkaset lat kompozycje zapachowe były kupowane jedynie przez najbogatszych przedstawicieli społeczeństwa. Dopiero szybki rozwój chemii, który nastąpił pod koniec XIX wieku, pozwolił na efektywne prace nad obniżeniem cen wyjątkowych aromatów. Dzięki wytworzeniu syntetycznych zamienników cudów natury eksperci już wtedy byli w stanie niemalże w pełni odwzorować zapachy znanych i lubianych kosmetyków luksusowych. Perfumy stały się dostępne dla wszystkich, a rzadko spotykane aromaty żywic i niektórych roślin udało się naprawdę zręcznie zamienić na ich tanie i łatwo dostępne odpowiedniki. Z czasem składniki syntetyczne zaczęły zastępować nie tylko te najdroższe składniki, co przyczyniło się do rozkwitu działalności perfumerii na całym świecie.

Oud – bez niego nie ma perfumerii

Chyba każdy, kto kiedykolwiek interesował się branżą zapachów jest w stanie przywołać w pamięci tę wyjątkową nazwę. Oud, bo o nim mowa, to nic innego niż specyficzny i bardzo intensywny olejek eteryczny, wydzielany przez azjatyckie drzewa Aquilaria. Od dawna jest on właściwie synonimem prawdziwego perfumiarstwa i najważniejszym elementem kompozycyjnym wielu zapachów. Oud to najbardziej popularna arabska nuta zapachowa. W wyniku destylacji uzyskuje się go z konarów wspomnianych drzew i wykorzystuje, by zapachy, były nie tylko bardziej wyraziste, ale też głębsze pod względem jakości nut serca.

Perfumy „szyte na miarę”

W XXI wieku chyba nikt z nas nie ma już wątpliwości: półki sklepowe kryją tyle zapachowych wspaniałości, których jeszcze nie wypróbowaliśmy, że chyba nigdy nie uda nam się odkryć ich wszystkich. Właśnie dlatego warto polegać na sprawdzonych producentach i ich wszechstronnej intuicji. To dzięki niestrudzonej pracy ekspertów i stosowaniu starannie wyselekcjonowanych składników, perfumy marki Soap&Friends stanowią odpowiedź na potrzeby każdej nowoczesnej kobiety. W proponowanej przez nas gamie zapachowej znalazły się takie aromaty jak kadzidłowiec, owoce, kwiaty, czy też intensywne korzenie. Każdy firmowany naszym logo flakon perfum to nie tylko gwarancja jakości, ale także zamknięta w szkle obietnica cudownych przeżyć, które owładną Twoimi zmysłami. Ale co właściwie kryją w sobie zapachy o tajemniczych nazwach?

Perfumy Myślenie Sahasrara 100ml

Połączenie wyrazistych, dusznawych nut kwiatowych, korzennych i drzewnych to świetny wybór dla kobiet, ceniących sobie oryginalność. Dzięki niebanalnemu połączeniu zapachów, te perfumy na pewno pomogą Ci się wyróżnić.

Perfumy Ambicja Manipura 100 Ml

Połączenie słodkawych i soczystych nut owocowych z delikatnymi kwiatami to przede wszystkim godna rozważenia propozycja dla współczesnych businesswoman.

Perfumy Intuicja Adźnia 100 Ml

Ta wyjątkowa kompozycja łączy w sobie nuty korzenne, drzewne i kadzidlane. Zapach idealnie sprawdzi się na wieczorne randki.

Dodaj komentarz

Do góry
Koszyk
Zamknij
Back
Konto
Zamknij
Menu
Zamknij