Borowina czyli czarne złoto - poznaj jej pielęgnacyjne właściwości

Borowina czyli czarne złoto - poznaj jej pielęgnacyjne właściwości

Borowina była stosowana w celach leczniczych już od XIX w. Najwięcej zdrowotnego torfu znajduje się w Europie Środkowo-Wschodniej, w tym w Polsce, gdzie po raz pierwszy wykonano borowinową kąpiel leczniczą w 1858 roku. Od setek lat wykorzystuje się ją do łagodzenia objawów różnych schorzeń. Torf ten nazywany jest czarnym złotem, ze względu na to, że ma w swoim składzie m.in. aminokwasy, kwasy humusowe, fulwonowe, hymatomelanowe i huminowe, bituminy, żywicę, woski, tłuszcze, celulozę, siarczany magnezu, potasu i wapnia, pektyny, fitohormony, związki glinu, sodu, krzemu oraz żelaza, enzymy, mikroorganizmy (bakterie i grzyby).

Czym jest borowina?

Szacuje się, ze złoża borowiny wydobywane na potrzeby zabiegów leczniczych i pielęgnacyjnych mają ponad 10 tysięcy lat. "Czarne złoto" dzięki zawartości substancji biologicznie czynnych posiada działanie antybiotykowe, hormonalne oraz enzymatyczne, a także oczyszczające, przeciwzapalne, regenerujące i bakteriobójcze. 

Borowina stosowana jest w formie okładów czy też kąpieli. Sportowcy często korzystają z okładów lub kąpieli borowinowych, ponieważ jej działanie pomaga rozluźnić mięśnie, a także zniwelować ból po treningu. Wykorzystuje się ją także jako składnik kosmetyków, np.: maści, past oraz masek do włosów i twarzy. Borowina pomaga między innymi  na dolegliwości takie jak: zapalenie korzonków nerwowych, obrzęki, schorzenia kręgosłupa, problemy ginekologiczne, czy reumatyzm.  

Z biegiem czasu coraz bardziej staje się popularna balneologia. To dział fizjoterapii, zajmujący się zabiegami rehabilitacyjnym z wykorzystaniem wody w różnych temperaturach. O ile jednak w popularnej hydroterapii stosuje się wodę gospodarczą, o tyle balneologia wymaga zastosowania wód leczniczych, gazów i borowin. Dlatego też zabiegi balneologiczne wykonywane są najczęściej w uzdrowiskach, dysponujących naturalnymi czynnikami leczniczymi, do których zalicza się m.in. wody mineralne. Borowina z kolei rozluźnia tkanki, pobudzając procesy odpornościowe organizmu. Ma działanie naturalnego leku przeciwbólowego i przeciwzapalnego.

Zabiegi z wykorzystaniem borowiny

Największą popularnością cieszą się okłady borowinowe, które można stosować miejscowo. Przed zabiegiem należy podgrzać papkę borowinową – odpowiednia temperatura to około 42-46 st. C. Tak przygotowany torf nakłada się na obszar ciała wymagający kuracji, następnie owija folią spożywczą i zostawia w takiej postaci na 30 min. Aby terapia przynosiła odpowiednie efekty, zalecane jest powtarzanie zabiegu 2-4 razy w tygodniu.

Warto wspomnieć o kąpielach borowinowych, które są w ofercie wielu uzdrowisk oraz gabinetów odnowy biologicznej. Zawarte w torfie sole, garbniki, kwasy organiczne, makro i mikro elementy wykazują bowiem silne działanie terapeutyczne. Przed zanurzeniem należy dobrze nawodnić organizm, ponieważ borowina długo utrzymuje ciepło, co wzmacnia pocenie. Ważna jest również temperatura przygotowanej zawiesiny.

Borowinę wykorzystuje się również do masaży. Składniki odżywcze, takie jak potas, brom, żelazo, magnez, przenikają przez powłoki skórne, a w połączeniu z efektem termicznym pomagają na wiele dolegliwości. Osoby zmagające się ze schorzeniami mięśni, kości i stawów, na pewno po masażu poczują ulgę.

Aby skorzystać z leczniczego działania borowiny, nie trzeba jechać do obiektów SPA – wiele z nich jest dostępne na wyciągnięcie ręki. Maska borowinowa do ciała i twarzy to kosmetyk dostępny w wielu aptekach. Zabieg pielęgnacyjny można przeprowadzać samodzielnie. Należy podgrzać borowinę w kąpieli wodnej do temperatury 37-40 st. C, a następnie nałożyć cienką warstwę na ciało, owinąć folią oraz okryć kocem i pozostawić na 20-25 min. Po zabiegu trzeba dokładnie zmyć. W przypadku nakładania maski na twarz dobrze jest najpierw okryć skórę gazą, a później posmarować cienką warstwą borowiny. Kompres warto owinąć folią oraz przykryć ręcznikiem. Po upływie 20-25 min należy zmyć wodą. Ekspresowa wersja maseczki borowinowej jest dostępna w soap&friends, zawiera dodatkowe składniki aktywne, które wspomagają pielęgnujące działanie borowiny. 

Warto jednak pamiętać, że przy stosowaniu borowiny bardzo ważne jest odpowiednie nawodnienie, ponieważ działanie borowiny bardzo mocno obciąża organizm. Po zabiegu z wykorzystaniem borowiny należy odpocząć przez minimum godzinę. Dzięki przeciwzapalnemu działaniu torfu, nawet w przypadku intensywnych ćwiczeń, nie pojawiają się tzw. zakwasy.

Zastosowanie borowiny w kosmetyce

Borowina z powodzeniem jest wykorzystywana również w kosmetyce. Zawiera m.in. kwasy humusowe, które pobudzają produkcję kolagenu i elastyny, czyli związków odpowiedzialnych za jędrność, elastyczność oraz napięcie skóry. Borowina nawilża, odżywia, jak również wygładza, dlatego stosowana jest w pielęgnacji przeciwzmarszczowej. Peloid ten reguluje pracę gruczołów łojowych, co doceniają osoby borykające się z problemem trądziku oraz nadmiernym przetłuszczaniem skóry.

Okłady z ciepłej borowiny powodują przyspieszenie krążenia krwi w tkance podskórnej, co skutkuje redukcją widoczności cellulitu. Używanie kosmetyków z tzw. czarnym złotem w składzie poprawia kondycję skóry oraz włosów, a także pomaga redukować obrzęki powodujące dyskomfort.

Borowina wspomaga leczenie stanów zapalnych. Ten peloid można wykorzystywać do zabiegów mających ograniczyć pojawianie się krost przy trądziku młodzieńczym. Używanie papki z torfu pomaga zmniejszyć widoczność blizn oraz śladów po odmrożeniach i oparzeniach. Używanie kremów borowinowych sprzyja znaczącej poprawie kondycji skóry wrażliwej, z rozszerzonymi porami, ponieważ dzięki zabiegom staje się napięta, odżywiona, jak również wygładzona. Masaż skóry głowy kosmetykiem zawierającym borowinę odżywia cebulki włosów i ogranicza ich wypadanie.

Wykorzystywanie borowiny w lecznictwie oraz kosmetyce z czasem coraz bardziej zyskuje na popularności, ponieważ coraz więcej osób decyduje się na kuracje składnikami pochodzenia naturalnego. Niezależnie od tego, czy torf ma być używany do pielęgnacji, czy przy terapii konkretnych schorzeń, zawsze przed jej użyciem należy skonsultować się z lekarzem.

 

Dodaj komentarz

Do góry
Koszyk
Zamknij
Back
Konto
Zamknij
Menu
Zamknij