Sen wpływa na nasze zdrowie, urodę i jakość życia. Każdy organizm potrzebuje innego czasu regeneracji. Niektórzy potrzebują sześciu godzin snu, inni ośmiu, ale bez względu na długość, najważniejsza jest jego jakość. Często, wśród moich znajomych spotykam się z problemami związanymi ze snem. Nie mogą zasnąć, często budzą się w nocy, wstają niewyspani. Zamiast zmienić swój styl życia sięgają po najłatwiejszy sposób poradzenia sobie z tym kłopotem czyli tabletki. Często uzależniające i pogarszające dolegliwość bezsenności. Czasami jest to choroba, jednak najczęściej sami zaburzamy swój dobowy rytm i wystarczy wprowadzenie kilku zmian, żeby wrócił na odpowiednie tory.
Miejsce spania jest ważne!
Weźmy przykład z małych dzieci. Chodzą spać o określonej godzinie, mają swoje łóżeczko, które służy tylko do odpoczynku, a w nim ulubioną maskotkę czy kocyk. Ich umysł podświadomie nastawia się na sen za każdym razem gdy dziecko znajduje się w łóżku. Pomyśl teraz przez chwilę czy Twój mózg wie jakie otoczenie służy do spania? Coraz częściej kanapa jest meblem do wszystkiego. Na niej śpimy, jemy, pracujemy, czytamy, oglądamy telewizję. Spróbuj przemienić swoje łóżko w mebel przede wszystkim do spania. Pracuj siedząc na krześle, telewizję oglądaj na fotelu. Postaraj się też zasypiać zawsze o podobnej porze. Jeżeli wolisz posiedzieć dłużej w nocy to zasypiaj o pierwszej czy drugiej byle były to zbliżone godziny każdego dnia. Po pewnym czasie Twój organizm przywyknie i będziesz śpiąca o wyznaczonej przez siebie porze. Dodatkowo, położenie się do łóżka, służącego tylko do regeneracji, ukołyszę Cię szybko do snu.
Zadbaj o komfort snu
Niewygodny materac, ściągająca się piżama czy za gruba kołdra zamiast uspokoić i uśpić, tylko Cię rozbudzi i zirytuje. W sypialni nie powinno być gorąco, najlepiej utrzymywać temperaturę do dwudziestu stopni i często wietrzyć pomieszczenie. Nic nie powinno rozpraszać Cię w trakcie zasypiania. Telefon leżący obok aż proszący się o przejrzenie Facebooka czy pilot, którym tak łatwo włączyć telewizję, to pokusy, których lepiej się wyrzekać. Zadbaj też o całkowitą ciemność w pokoju. Nie tylko łatwiej zaśniesz, ale też sen będzie głębszy. Światło przejeżdżających samochodów w oknie czy migająca dioda w laptopie mogą zaburzać ciągłość Twojego snu.
Zrezygnuj z długich drzemek
Najważniejszym błędem w regulacji snu są popołudniowe, długie drzemki. Organizm odpocznie i później bardzo ciężko jest zasnąć w nocy, nie mówiąc już o zaburzeniu cyklu dobowego. Jeżeli jesteś bardzo zmęczona to lepiej zrobić krótką drzemkę, taką do trzydziestu minut. Powinna wystarczyć do czasu, aż wieczorem będziesz mogła zapaść w nocny sen.
Jest wiele sposobów na szybkie zaśnięcie i każdy ma swój indywidualny, który metodą prób i błędów powinien znaleźć. Mi najlepiej zasypia się przy muzyce, odpręża mnie i skupiając się na jej dźwiękach zapominam o problemach. Jeżeli usypia cię czytanie, to weź do łóżka z sobą książkę. Ważne jest oczyszczenie umysłu. Kłębiące się myśli i problemy nie dają zasnąć więc trzeba je jakoś zastąpić. Lubisz marzyć? Przed snem przenoś się w jakiś fajne miejsce. Wyobrażaj sobie wakacje w tropikach. Budując wizję nawet nie zauważysz aż zaśniesz. Pomocna w zasypianiu jest gorąca kąpiel w kojących zapachach, np. lawendy i wypicie ziołowej herbatki czy ciepłego mleka. Może to być też Twoim przyzwyczajeniem. Jeżeli codziennie przed snem będziesz piła melisę to po pewnym czasie wypicie jej będzie działało usypiająco na organizm.
Tekst: Anna Budnik
Dodaj komentarz