Oczyszczanie twarzy olejami, czyli OCM

Oczyszczanie twarzy olejami, czyli OCM

Odpowiednie oczyszczanie skóry twarzy jest kluczem do jej pięknego i zdrowego wyglądu. Większość z nas przyzwyczajona jest do drogeryjnych żelów do mycia twarzy i mleczek do demakijażu, niestety składy większości z nich pozostawiają wiele do życzenia. Tymczasem nasza skóra najbardziej lubi to, co naturalne.

Dlaczego oleje?

Zgodnie z prostą, chemiczną zasadą tłuszcze najlepiej rozpuszczają się w tłuszczach. Oczywiście, podobne działanie wykazują wszelkie żele do mycia twarzy, niestety niektóre z nich wraz z zanieczyszczeniami pozbawiają nas również ochronnej warstwy sebum na skórze, o czym świadczy uczucie ściągnięcia. Skutkiem takiego działania jest produkowanie coraz większej ilości sebum, co może prowadzić do powstawania zaskórników czy też zaostrzenia problemów z trądzikiem.

Oleje są o wiele lepszą alternatywą, ponieważ nie uszkadzają bariery lipidowej skóry, jednocześnie skutecznie ją oczyszczają. Naturalne tłuszcze regulują łojotok, nie naruszają pH skóry oraz zapewniają odpowiednie jej nawilżenie. Czego chcieć więcej? :)

Jaki olej wybrać?

Nie ma tu jednej ścisłej zasady, kluczem do stworzenia odpowiedniej mieszanki jest metoda prób i błędów i poznanie swojej cery. Zazwyczaj polecane są proporcje:

 

  • dla cery normalnej : 20% olejku rycynowego oraz 80% olejku bazowego
  • dla cery suchej: 0-10% olejku rycynowego oraz 90-100% olejku bazowego
  • dla cery tłustej: 30-40% olejku rycynowego oraz 70-60% olejku bazowego

Olej rycynowy ma właściwości oczyszczające i przeciwzapalne, olej bazowy wybieramy dowolnie, w zależności od chcianego efektu – może to być również mix dwóch olejów. Szczególnie polecamy: olej ze słonecznika, olej z pestek winogron, olej z nasion malin, olej ze słodkich migdałów, olej z awokado, olej jojoba, olej tamanu, olej z czarnuszki, olej arganowy.

Do naszej mieszanki można również dodać parę kropel ulubionego olejku eterycznego, np. z drzewa herbacianego, który jest szczególnie polecany dla skóry trądzikowej.

Ważne jest, by oleje były nierafinowane oraz przechowywane w butelkach z ciemnego szkła, ponieważ światło sprawia, że tracą swoje właściwości.

Jak wykonać OCM?

Istnieją dwa sposoby na oczyszczanie twarzy olejami i tak jak w przypadku tworzenia swojej mieszanki – musimy wybrać to, co odpowiada nam i naszej twarzy najbardziej.

Sposób 1 (ze ściereczką np. muślinową lub bawełnianą):

  • lekko moczymy twarz i umyte wcześniej dłonie
  • nalewamy niedużą ilość oleju na dłonie, lekko go rozgrzewamy i przenosimy na twarz
  • wykonujemy masaż kolistymi ruchami przez ok. 1 minutę
  • zamoczoną ściereczkę w bardzo ciepłej (nie gorącej) wodzie przykładamy do twarzy i trzymamy chwilę, aż zacznie tracić swoją temperaturę – powtarzamy 2-3 razy
  • zmywamy twarz letnią wodą i ostatni raz przykładamy do twarzy ściereczkę, tym razem wypłukaną w zimnej wodzie by zamknąć pory

Cały rytuał zajmuje ok 10-15 minut. Przy stosowaniu tego sposobu należy pamiętać o regularnym praniu ściereczki w delikatnym płynie do prania.

Sposób 2 (bez ściereczki):

  • dokładnie myjemy ręce i na wilgotne nalewamy olej
  • przenosimy go na suchą twarz i robimy dokładny masaż kolistymi ruchami
  • całość zmywamy ciepłą wodą, aż cały olej się rozpuści
  • czynność można powtórzyć jeszcze 1-2 razy
  • czystą twarz przemywamy zimną wodą by zamknąć pory

Korzyści OCM

Mycie twarzy olejem niesie ze sobą mnóstwo zalet. Skóra wydaje się promienna, jest nawilżona i elastyczna, a co najważniejsze – nie jest podrażniona i pozbawiona naturalnej warstwy ochronnej. Po długotrwałym stosowaniu OCM można zauważyć poprawę stanu skóry oraz wyrównanie produkcji sebum. Metoda ta jest polecana każdemu, jednak w przypadku borykania się z ropnym trądzikiem, atopowym zapaleniem skóry czy łuszczycą warto najpierw skonsultować się z dermatologiem.





Tekst: Dominika Starak
Fot. Jakub Jaracz

Dodaj komentarz

Do góry
Koszyk
Zamknij
Back
Konto
Zamknij
Menu
Zamknij