Oman - dlaczego jest nazywany ojczyzną kadzidła? Poznaj wyjątkowe właściwości żywicy olibanum.

Oman - dlaczego jest nazywany ojczyzną kadzidła? Poznaj wyjątkowe właściwości żywicy olibanum.

Chociaż dla części z nas zapach kadzidła pozostaje jednoznacznie związany jedynie z odprawianymi w bogato zdobionych świątyniach rytuałami o charakterze religijnym, jego zastosowanie w innych sferach życia z dnia na dzień staje się coraz bardziej różnorodne. Jakie tajemnice skrywa jeszcze przed nami ta stwarzająca unikalny nastrój naturalna substancja zapachowa?

Ale czym w ogóle są te całe kadzidła?

Wszyscy wiemy, jak pachną, ale mało kto wie lub zastanawiał się w ogóle nad tym, jakie jest ich pochodzenie. Ich nazwa jest związana z łacińskim słowem incendere, które możemy przetłumaczyć jako „palić”. Kadzidła to naturalne substancje zapachowe stopniowo uwalniane podczas spalania żywicy. pozyskiwanej z grupy roślin nazywanej kadzidłowcami. Wspomniana żywica, wyciekająca spomiędzy fragmentów kory wyjątkowo aromatycznych krzewów i drzew, rosnących w Afryce lub na Bliskim Wschodzie, przypomina po zaschnięciu wyglądem mieniący się w promieniach słońca bursztyn. W przeszłości to właśnie jej silny zapach i wygląd przyczyniały się do wzrostu cen kadzidła. Warto wspomnieć, że w pewnych okresach było ono nawet znacznie droższe od cenionego od wieków na całej kuli ziemskiej złota!

Historia kadzidlanych rytuałów

Kadzidło jest stosowane przez ludzi w różnych celach od tysiącleci. Znali je i faraonowie, i starożytni Grecy. Od zarania dziejów służyło nam w formie pobudzających zmysły perfum i smarowideł o działaniu przeciwzmarszczkowym. Jego najbardziej zaszczytną funkcją od samego początku było jednak uświetnianie rytuałów magicznych i religijnych. Właśnie dlatego do dziś kadzidło pozostaje substancją nieoczywistą, zarezerwowaną jedynie dla wyjątkowych wydarzeń.

Oman – ojczyzna pachnącego kadzidła 

Za miejsce, gdzie rozłożyste kadzidłowce występują chyba najczęściej uważany jest właśnie leżący w Azji i wciąż praktycznie nieznany polskim turystom Oman. To właśnie tam od wiosny do jesieni trwa sezon zbierania żywicy, która potem sprzedawana jest na tzw. sukach, czyli w dzielnicach handlowych w całym kraju i poza nim. To właśnie w tych miejscach egzotyczny aromat kadzidlany jest w Omanie najbardziej wyczuwalny, co bez wątpienia przyciąga do nich nie tylko mieszkańców, ale także wielu spragnionych wyjątkowych wrażeń turystów. Co zrozumiałe, nad targowiskami zazwyczaj unosi się dosyć gęsta chmura ciężkiego dymu kadzidlanego, do którego tutejsi są nie tylko dobrze przyzwyczajeni, ale wręcz… silnie przywiązani. Ceny, proponowane turystom, mającym zamiar zakupić dobrej jakości kadzidła na omańskich targach mogą co prawda powalać i różnią się od tych, które zobaczymy w zupełnie skomercjalizowanych sklepach, stawiających na produkcję masową, ale przecież nie ma drugiego takiego miejsca na świecie, gdzie można kupić ten towar w tak dobrej jakości! Poza tym na sukach znajdziemy także wiele innych, kuszących feerią barw towarów, takich jak misternie zdobione wyroby ze złota i wyjątkowe tkaniny. 

Tego nie wiedzieliście o kadzidle – garść najważniejszych informacji na temat jego właściwości

Od dawna wiadomo, że kadzidło ma silne właściwości lecznicze, związane z działaniem grupy substancji o niewiele mówiącej nazwie: seskwiterpeny. Są to takie węglowodory, które nie tylko zwiększają natlenienie mózgowia, co wyjątkowo korzystnie wpływa na gospodarkę hormonalną naszego organizmu, ale także zapobiegają wszelkiego rodzaju szkodliwym stanom zapalnym i zauważalnie zwiększają naszą odporność. Według starożytnych podań to właśnie dzięki zastosowaniu aromatu spalanego kadzidła walka z różnego rodzaju zarazami stała się w ogóle możliwa.

Kadzidło w kosmetykach? To nie żart!

Nie ulegajmy schematom – miejsce kadzidła to nie tylko kościół. Bierzmy przykład z mieszkańców Omanu, którzy otaczają się nim ze wszystkich stron, korzystając przy okazji z jego cudownych właściwości leczniczych. Na pewno nie zdziwi Was fakt, że kadzidło to często jeden  z podstawowych składników wieczorowych perfum o „ciężkim” zapachu. Jego aromat stanowi idealną bazę dla różnego rodzaju dodatków, czyniąc Ten składnik aktywny bazą tych kosmetyków.

Kadzidło może wykazywać szczególnie dobroczynny wpływ na cerę problematyczną. Ze względu na efektywne działanie przeciwzapalne, dobrze radzi sobie ono także z kojeniem problemów skórnych i spłycaniem nawet dobrze widocznych zmarszczek, a nawet niweluje niektóre blizny. Oczywiście najlepsze efekty przyniesie naszej skórze stosowanie ekstraktów z kadzidła w połączeniu z idealnie dobranymi do potrzeb naszego typu cery i aktualnego nastroju hydrolatami oraz olejkami.

Wśród typów kosmetyków, w których bardzo dobrze sprawdzą się kojąco-odkażające aromaty kadzidła, królują przede wszystkim głęboko oczyszczające kremy i balsamy. Mogą one wykazywać także działanie regenerujące lub nawet odchudzające w zależności od dodatkowych składników aktywnych, wspierających jego działanie. Wyjątkowe efekty przyniesie nam także stosowanie kadzidlanych peelingów, których bazą będą różnego rodzaju glinki.

Poczuj kadzidlany spokój…

Jeśli codziennie skoro świt gnasz do pracy, a w biurze masz do wykonania milion spraw, aromatyczny żywiczny dym może stać się dla Ciebie lekarstwem na pośpiech. Nie bez powodu kadzidło jest na całym świecie wykorzystywane przez wielbicieli medytacji. Jego ciężki, a przy tym niepowtarzalny i kuszący zapach nie tylko jest w stanie stworzyć w dowolnym pomieszczeniu przytulną atmosferę, ale także realnie wpłynąć na nasz stan emocjonalny. Między innymi dlatego kadzidło jest bardzo chętnie wykorzystywane w ekskluzywnych salonach SPA, gdzie momentami wonny dym może wprowadzać nas nawet w swojego rodzaju lekki i wyjątkowo przyjemny trans, pozwalający nam skupić się na własnych odczuciach i porzucić przynajmniej na chwilę pełne stresu przywiązanie do spraw materialnych. Kadzidło to niewątpliwie idealny towarzysz nastrojowych wieczorów przy winie ze znajomymi, a także praktyk jogi i świadomej, pełnej zrozumienia dla własnych decyzji i swojego aktualnego położenia w świecie, rozluźniającej medytacji.

Dodaj komentarz

Do góry
Koszyk
Zamknij
Back
Konto
Zamknij
Menu
Zamknij