Kurkuma – z kuchni do domowej apteczki

Kurkuma – z kuchni do domowej apteczki

kurkuma

 

Kurkuma (Curcuma longa) nazywana jest szafranem indyjskim, bo właśnie z tego kraju się wywodzi. Jest także uprawiana w Chinach, jednak to Indie stanowią kurkuminową potęgę, a w zaleceniach ajurwedyjskiego systemu leczenia kurkuma zajmuje ważne miejsce. Najbardziej znanym przepisem, który na niej bazuje jest tzw. „złote mleko” – napój bogów na odporność i zdrowy organizm. W całej Azji kłącze kurkumy wykorzystuje się powszechnie w kuchni oraz jako składnik leczniczy i trzeba przyznać, że jest to roślina o niezwykłych właściwościach. Na pewno znacie ją z popularnej przyprawy „curry”, a świeżą kurkumę można dostać w sklepach ze zdrową żywnością i w Internecie.

 

Kurkumina – cudowny składnik

Najważniejszym i najlepiej przebadanym składnikiem kurkumy jest kurkumina, która odpowiada za intensywny żółto-pomarańczowy kolor kłącza. Barwnik ten jest tak silny, że jeżeli chcecie stosować świeżą kurkumę, polecamy krojenie jej w rękawiczkach. Ślady po kurkumie utrzymują się na skórze bardzo długo i nie schodzą nawet po kilku myciach. Kurkumina od dłuższego czasu jest pod lupą naukowców, którzy już dowiedli – uwaga, bo lista będzie długa! - jej przeciwzapalnych, przeciwbakteryjnych, antyulteniających i przeciwnowotworowych właściwości. A teraz po kolei, bo warto pochylić czoła ku i przed kurkumą.

 

Przeciwzapalne właściwości kurkumy

Według badaczy przyczyną wielu przewlekłych chorób jest utrzymujący się w organizmie długotrwały stan zapalny. Substancje, które ten stan hamują lub niwelują, są ogromnym potencjałem leczniczym w kontekście takich chorób jak Alzhaimer, nowotwory, czy choroby serca. Należy do nich kurkuma i zawarta w niej kurkumina, której naukowcy przypisują siłę porównywalną do farmaceutycznych środków przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Brzmi niewiarygodnie, ale rzeczywiście zalety kurkuminy potwierdzają liczne badania naukowe. Dlaczego nie sięgać po nią częściej?

 

Przeciwbakteryjne właściwości kurkumy

Kurkumina wykazuje działanie przeciwdrobnoustrojowe. Skutecznie hamuje wzrost ziarniaków Gram-dodatnich, grzybów drożdżoidalnych, laseczek tlenowych Bacillusi i laseczek beztlenowych Clostridium. W Ajurwedyjskim systemie medycznym kurkuma była jednym z najczęściej stosowanych składników wspomagających gojenie się ran, a dziś poleca i wykorzystują ją chociażby stomatologia w kontekście dbania o zęby i dziąsła.

 

Antyoksydacyjna kurkuma

Właściwości przeciwutleniające kurkuminy porównuje się do najsilniejszych antyoksydantów – witamin C i E. W naszym organizmie nieustannie spierają się siły negatywnie działających wolnych rodników i likwidujących je antyoksydantów. Utrzymanie równowagi jest niezbędne do zachowania zdrowia organizmu. Stan przewlekłego stresu oksydacyjnego (czyli nadmiernej i długotrwałej ekspozycji na wolne rodniki) może być odpowiedzialny za rozwój niektórych chorób neurodegeneracyjnych, takich jak wspomniana już choroba Alzheimera czy choroba Parkinsona, a także chorób układu krążenia i nowotworowych. Kurkumina nie tylko niczym tarcza nie dopuszcza wolnych rodników do komórki, ale w dodatku aktywuje nasze własne mechanizmy przeciwutleniające. Na poziomie komórkowym neutralizuje wolne rodniki i jednocześnie powoduje wzrost stężenia wewnątrzkomórkowego glutationu - związku o silnych właściwościach przeciwutleniających.

kurkuma

 

Kurkuma na choroby jelit

Kurkumina działa ochronnie na przewód pokarmowy. Badania kliniczne udowodniły, że zapobiega ona różnorodnym zaburzeniom trawienia raz wykazuje działanie przeciwwrzodowe i ochronne na ścianę żołądka. Korzystnie wpływa na pracę wątroby, oraz chroni jej komórki  podczas uszkodzeń tego narządu, spowodowanych różnymi czynnikami, takimi jak alkohol, środki ochrony roślin czy niekorzystnie działające leki.

A teraz jeszcze troszkę o najnowszych odkryciach. Od kilku lat dzięki bardzo prężenie rozwijającym się metodom badawczym możemy wreszcie podejrzeć, co się dzieje w naszym mikrobiomie jelitowym. Mikrobiom to wszystkie mikroorganizmy, które zamieszkują nasze jelita –czy wiecie,  że jest ich więcej niż komórek naszego ciała? Mikrobiom jest odpowiedzialny m.in. za trawienie i przyswajanie pokarmów. Badania wykazują, że kurkumina redukuje ilość bakterii patogennych w jelitach oraz ogranicza ich namnażanie. I mówimy tu o bakteriach, których obecność wiąże się np. z rakiem jelita grubego. A to nie wszystko! Okazuje się, że kurkumina potrafi poprawiać szczelność ścian jelit, a więc wykazuje działanie lecznicze w przypadku wielu chorób tego odcinka układu pokarmowego.

 

Jak przyjmować kurkumę?

Mimo, że kurkumina jest najlepiej przebadanym składnikiem kurkumy, to nie należy zapominać o  pozostałych substancjach, które można znaleźć w tej niezwykłej roślinie – a jest ich ponad 300! Okazuje się, że w naturalnej formie – sproszkowanej lub świeżej, przyswajalność i aktywność kurkuminy jest większa niż w przypadku wyizolowanego składnika. Mimo, że to właśnie kurkuminie przypisuje się najsilniejsze opisane wyżej właściwości, to naukowcy mocno się głowią nad opracowaniem suplementu, który byłby bardziej przyswajalny. Na ten moment najlepiej korzystać z całej rośliny, bo wszystkie związki kurkumy działają synergicznie i wzajemnie potęgują swoje właściwości.

Jeżeli jadacie potrawy kuchni indyjskiej, to mieliście okazję przekonać się, że kurkumę jako przyprawę łączy się z tłuszczem (np. masłem ghee), pieprzem oraz… podgrzewa się ją. Te trzy działania maksymalizują i uwalniają najcenniejsze właściwości kurkumy. Nas zawsze zadziwia mądrość tradycji stosowanych od tysięcy lat!

 

Trzy zasady właściwego stosowania kurkumy

  1.        Spożywaj ją z tłuszczem – podsmaż na maśle glee lub dodaj odrobinę masła.
  2.        Jedz ją na ciepło – podgrzanie kurkumy uwalnia jej właściwości i poprawia przyswajalność.
  3.        Dodaj odrobinę pieprzu – w jego obecności wchłanianie kurkumy diametralnie się zwiększa.

 

Stosowanie kurkumy na co dzień zdecydowanie łamie zasadę, że skuteczne lekarstwo musi być gorzkie (choć sama kurkuma ma dość specyficzny gorzkawy posmak). Potrawy i napoje z kurkumą są po prostu pyszne: indyjskie curry, złote mleko, napój z kurkumą, imbirem i miodem… my osobiście uwielbiamy. A Wy? Korzystacie z kurkumy w kuchni? A może chcielibyście ciekawe  i łatwe przepisy? Badania wykazują, że nawet niewielkie ilości kurkumy (jako przyprawy właśnie!) wykazują opisane wyżej właściwości!

Żel pod prysznic Pomarańcza Kurkuma 250 ml -> zakup                    Krem do twarzy z kurkumą na naczynka 50 ml -> zakup

żel pod prysznic z kurkumą                                                                                              krem na naczynka

 

Dodaj komentarz

Do góry
Koszyk
Zamknij
Back
Konto
Zamknij
Menu
Zamknij