Chociaż jej nadmiar w potrawach może prowadzić do zatrzymywania wody w organizmie i zwiększenia ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia, pielęgnacyjne właściwości soli są na tyle pożądane, że możemy z całą pewnością określić ją jako must havekażdej kosmetyczki. Koniecznie przeczytajcie ten tekst do końca, aby dowiedzieć się, w jaki sposób najlepiej wykorzystać jej działanie podczas domowych zabiegów rodem z prawdziwego SPA.
Garść faktów o soli
Ludzkość korzystała z dobrodziejstw, związanych z dodawaniem soli do jedzenia, właściwie od zawsze. W bardzo odległych czasach bywała ona nawet zamiennikiem złota, zastępując walutę w transakcjach handlowych. Często mamy wrażenie, że obecnie najczęściej spotykamy ją w kuchni, jednak bez niej trudno byłoby nie tylko gotować, ale także produkować nawozy i tworzywa sztuczne, proszki do prania oraz środki do dezynfekcji. Od lat sól zajmuje ważne miejsce także w przemyśle kosmetycznym, który coraz częściej zaskakuje nas nowymi połączeniami tego surowca z innymi składnikami aktywnymi.
Właściwości pielęgnacyjne soli
Jednym z podstawowych atutów soli są, niewątpliwie, jej właściwości detoksykujące. To właśnie dzięki nim może ona służyć jako świetny konserwant (nie tylko żywności, ale także kosmetyków). Jest ona genialnym środkiem oczyszczającym, więc nie powinno nas dziwić, że często bywa ona jednym ze składników mydeł, żeli do mycia twarzy oraz peelingów. Dzięki swoim silnym właściwościom odkażającym, sól znakomicie sprawdza się także jako środek poprawiający stan naszej cery. Bywa, że producenci dodają ją również do kosmetyków antycellulitowych, wygładzających, ujędrniających i efektywnie usuwających niedoskonałości. Sole są jednymi z najczęściej stosowanych w pielęgnacji składników między innymi dlatego, że ich dostępność jest bardzo wysoka. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, że ich cena jest odwrotnie proporcjonalna do ich zapierających dech w piersiach właściwości.
Poczuj to działanie na własnej… psychice
Oprócz wymienionych wyżej nieocenionych właściwości upiększających, sól ma jeszcze jedną zaletę, dzięki której dodawanie jej do produktów pielęgnacyjnych nabiera jeszcze większego znaczenia. Od dawna znane są zasługi tego surowca w sferze relaksacji. Kosmetyki i pachnące kąpiele z dodatkiem soli mogą realnie poprawić na nasze samopoczucie. Domowe (i nie tylko) zabiegi pielęgnacyjne z jej zastosowaniem koją nie tylko skórę i drogi oddechowe, ale także nasze zszargane nerwy.
Rodzaje soli
Klasyczna biała sól to jedynie wierzchołek góry lodowej, usypanej z ziarenek w różnym rozmiarze. Natura podarowała nam nie tylko zwykłą, białą sól i różowo-białą sól himalajską, mającą właściwości rozjaśniające, ale także mnóstwo innych gatunków tego surowca. Najbardziej znaną odmianą jest chyba sól morska, wykorzystywana, m. in. przy stylizacji włosów. Na rynku znajdziemy także multum kosmetyków z solą szarą o działaniu złuszczającym oraz solą Epsom, zwalczającą łupież, grzybicę i stany zapalne. Dużą popularnością cieszy się także sól z Morza Martwego. Jej działanie oczyszczające pozwala na wykorzystywanie tego składnika w kosmetykach dla osób z objawami AZS (atopowego zapalenia skóry) i nawracającego trądziku.
Czy to prawda, że sól wysusza?
Sięgając po kosmetyki z wysoką zawartością soli musimy liczyć się z tym, że są to produkty, których raczej nie powinno się stosować codziennie. Wysoka skuteczność w oczyszczaniu i odkażaniu skóry często idzie w parze z podrażnianiem i wysuszaniem cery. Skóra sucha nie jest jednak niemożliwą do pokonania przeszkodą, dotyczącą włączania do swojej pielęgnacji jakichkolwiek kosmetyków pielęgnacyjnych z dodatkiem soli. Istnieje jednak niezawodny sposób na uniknięcie efektów ubocznych stosowania specyfików z bardzo wysoką zawartością tego składnika. Wprowadzając je do swoich rytuałów pielęgnacyjnych, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta i nie nakładać takich kosmetyków na skórę zbyt często. Należy pamiętać także o tym, że otwarte rany są bezwzględnym przeciwwskazaniem do korzystania z nich.
Czy sól musi być nudna?
Zdecydowanie nie! Chociaż mogłoby się wydawać, że z tak prostego składnika firmy kosmetyczne nie są w stanie wyczarować zbyt ciekawych produktów, na rynku aż roi się od różnorodnych specyfików z solą w składzie. Poniżej przedstawiamy Wam dwa najpopularniejsze z nich:
- Sole do kąpieli – któż ich nie zna! Mogą występować w bardzo klasycznych wersjach, ale to właśnie te z pachnącymi dodatkami skradły nasz serca. Na naszej stronie dostępne są nie tylko sole o klasycznych zapachach, typu pomarańczy, róży, ziół i żurawiny, ale także te z ekstraktami z czarnej jagody, passiflory, czarnego piżma i trawy cytrynowej oraz specjalna sól dla sportowców o silnym działaniu relaksująco-orzeźwiającym. Ogromnym plusem tego typu kosmetyków jest możliwość zakupu na wagę, w dowolnej ilości oraz w maleńkich fiolkach idealnych na dodatek do prezentu.
- Peelingi w milionach wersji – którym nie oprze się chyba nikt. Szczególnie, kiedy łączą w sobie nie tylko wszelkie dobroczynne właściwości soli, ale także dobroczynne działanie limonki z miętą, winogron lub arbuza. W zależności od konkretnej receptury i zaleceń producenta, można stosować je do mechanicznego oczyszczania twarzy, dłoni, stóp lub całego ciała. Po takim słonym zabiegu maksymalnie wygładzona skóra z radością wchłonie Twój ulubiony balsam.
Inne kosmetyki z dodatkiem soli
Sól bardzo dobrze sprawdza się także jako dodatkowy składnik kosmetyków o klasycznych recepturach. Dzięki jej szczypcie kremy i sera do twarzy nabierają właściwości złuszczających i głęboko oczyszczających. Dzięki głęboko przemyślanym recepturom, kosmetolodzy wykorzystują wszystkie jej zalety, przytłumiając słone wady działaniem składników nawilżająco-odżywiających.
Himalajska czy morska? W formie peelingu czy klasycznej kąpieli? To, jaką sól będziesz stosowała w swojej pielęgnacji, zależy przede wszystkim od Twoich preferencji. Bez względu na to jakie kosmetyki z jej dodatkiem przypadną Ci do gustu, możesz liczyć na ich niezawodność.
Dodaj komentarz