Jak olej z awokado wpływa na skórę?

Jak olej z awokado wpływa na skórę?

Awokado to wyjątkowy owoc, obok którego ciężko jest przejść obojętnie. Naturalnie rośnie w gorącym Meksyku, który jest jego największym eksporterem, jednak aktualnie uprawia się je w wielu zakątkach świata, również we Włoszech, gdzie miałyśmy okazję spacerować wśród gajów awokado.

Drzewa awokado osiągają do 20 metrów wysokość. Ich owoce cenione są ze względu na walory smakowe i bardzo często gości na naszych talerzach, choć smakiem w ogóle nie przypomina większości owoców. Nie bez znaczenia jest fakt, że mają również całą moc pozytywnych, prozdrowotnych właściwości. Awokado uznawane jest wręcz za jeden z najzdrowszych owoców świata. Kształtem przypomina nieco naszą poczciwą polską gruszkę. Pokrywa je ciemnozielona chropowata skórka, która kryje w sobie kremowe jasnozielone wnętrze i dużą, okrągłą i twardą pestkę. Co ciekawe, olej z awokado powstaje z jego miąższu, a nie z pestki, jak większość olejów. Jego bogaty skład i właściwości zachwycą wszystkich, którzy interesują się zdrowym odżywianiem i naturalną pielęgnacją.

Istnieje kilka różnych metod pozyskiwania oleju z awokado. Jednak najlepszej jakości olej to oczywiście ten tłoczony na zimno, tzw. nierafinowany. Powstaje on przy użyciu tradycyjnych i naturalnych metod mechanicznych w temperaturze nie wyższej niż około 30 stopni Celsjusza, dzięki czemu zachowuje wiele niezwykle korzystnych dla zdrowia właściwości. Ma ciemny, zielonobrązowy kolor i nadaje się do spożywania głównie na surowo. To on najczęściej wykorzystywany jest przy produkcji naturalnych kosmetyków. W smaku nieco przypomina migdały i masło. Jeśli chodzi o olej tłoczony na gorąco, czyli rafinowany, jest on pozbawiony części cennych składników odżywczych. Ma też znacznie jaśniejszy kolor i delikatniejszy smak i zapach niż olej nierafinowany. Nadaje się natomiast do smażenia, gotowania i pieczenia, ma bowiem wyższą temperaturę dymienia.

 

Co kryje w sobie olej z awokado?

Olej z awokado jest bardzo bogaty w jednonienasycone kwasy tłuszczowe. Zawiera również sporo wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3 i omega-6. Znajdziemy w nim także mnóstwo witamin, przede wszystkim z grupy B (a dokładniej B1, B2, B3, B4, B5, B9), które korzystnie wpływają na nasz układ nerwowy. Witaminy C i D wzmacniają z kolei nasz układ odpornościowy i pomagają zapobiegać infekcjom i zwalczać je. Natomiast witamina E to bardzo silny przeciwutleniacz. Pomaga zwalczać wolne rodniki odpowiedzialne za starzenie się organizmu, dzięki czemu dłużej zachowujemy zdrowie i młody wygląd. Dodatkowo witamina H (zwana także biotyną) oraz krzem zapewniają mocne włosy i paznokcie. Co jeszcze znajdziemy w oleju z awokado? Między innymi fitosterole, chlorofil, proteiny, a także minerały, takie jak magnez i potas, które pozytywnie wpływają na wiele procesów i narządów w naszym organizmie. Wreszcie skwalen – popularny w ostatnich latach składnik, znany z tego, że wzmacnia barierę hydrolipidową skóry. Stanowi on naturalny element sebum, które wydziela nasza skóra.

 

Olej z awokado w pielęgnacji – dlaczego warto po niego sięgnąć?

Dlatego, że dzięki swojemu bogatemu składowi dogłębnie odżywi każdą cerę, dając jej to, czego potrzebuje. Nadaje się do każdego rodzaju skóry i potrafi zaradzić wielu skórnym problemom, z jakim wiele osób zmaga się każdego dnia.

Nasza skóra kocha antyoksydanty – to właśnie one, szczególnie na dłuższą metę, sprawiają, że wygląda młodo, zdrowo i promiennie, pomagają jej zachować jędrność, sprężystość i elastyczność oraz odpowiedni koloryt. Dodatkowo chronią skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. W oleju z awokado jest ich zdecydowanie pod dostatkiem.

Kolejnym jego niewątpliwym atutem są właściwości nawilżające i natłuszczające. Ze względu na zawartość fitosteroli, olej z awokado ma zdolność wnikania w głąb skóry. Wspomaga naturalne procesy regeneracji naskórka i zmniejsza jego rogowacenie. Działa również przeciwzapalnie, antybakteryjnie i kojąco, dzięki czemu przyspiesza gojenie ran i doskonale sprawdza się w pielęgnacji skóry problematycznej – np. trądzikowej. Zmniejsza także widoczność blizn, rozstępów i śladów po niedoskonałościach. Tworzy na skórze ochronny film, który zapobiega odparowywaniu wody. Łagodzi podrażnienia, zmniejsza pieczenie, łuszczenie się skóry i swędzenie. Warto dodać, że nie zaburza przy tym naturalnego pH skóry.

Olej z awokado sprawdzi się również w pielęgnacji skóry całego ciała. Ma działanie ujędrniające. Pozytywnie wpływa na paznokcie, odżywiając je i wzmacniając. Wiele osób poleca go do także olejowania włosów, a także jako wcierkę do skóry głowy, która pobudza krążenie i stymuluje wzrost.

 

Pielęgnacja od wewnątrz

Należy pamiętać, że dbanie o piękny wygląd powinno obejmować nie tylko pielęgnację skóry, lecz także odpowiednią dietę. Zdecydowanie warto włączyć do niej olej z awokado. Nie sposób nie wspomnieć w tym miejscu znów o przeciwutleniaczach, które pozwalają nam dłużej cieszyć się zdrowiem i zapobiegać wielu chorobom, również nowotworowym. Dodatkowo, dzięki korzystnemu zestawieniu kwasów tłuszczowych, olej z awokado pomaga regulować poziom cholesterolu we krwi i zapobiegać chorobom układu krążenia, takim jak miażdżyca. Może być spożywany przez kobiety w ciąży – jest im wręcz polecany ze względu na wysoką zawartość kwasu foliowego. Pozytywnie wpływa także na wzrok, zmniejszając ryzyko wystąpienia różnych schorzeń, np. zaćmy, wyrównuje poziom cukru i stymuluje metabolizm.

Podsumowując…

Olej z awokado to nasz prawdziwy, naturalny sprzymierzeniec w codziennych staraniach o zdrowie i piękny wygląd. Pozwólmy mu odżywić nasze ciała od wewnątrz i na zewnątrz. W naszym filmie podajemy m.in. przepis na rozjaśniającą maseczkę z awokado. Zachęcamy do obejrzenia odcinka i zapraszamy na nasz kanał na Youtube po więcej ciekawostek. 

Dodaj komentarz

Do góry
Koszyk
Zamknij
Back
Konto
Zamknij
Menu
Zamknij