Jakie składniki wspomagają walkę z cellulitem?

Jakie składniki wspomagają walkę z cellulitem?

Lato coraz bliżej… Pewnie każda z nas ma już za sobą porządki w szafie, a miejsce bluz i swetrów zajmują zwiewne sukienki i krótkie spodenki. Przygotowania do lata, to nie tylko zmiana garderoby, nasza skóra podobnie potrzebuje odświeżenia. Jeśli znów dręczy Cię myśl, co z moim cellulitem, czy mam go zasłaniać, pokazywać bez kompleksów, a może spróbować się go pozbyć, przeczytaj nasz tekst i sama zdecyduj.

 Cellulit – czym jest i skąd się bierze?

Cellulit (lipodystrofia) to zmora większości kobiet, często jest powodem zmniejszonej pewności siebie i kompleksów. Najczęściej kojarzony jest z otyłością, ale w rzeczywistości występuje z taką samą częstotliwością zarówno u osób z nadwagą jak i szczupłych. Pomarańczowa skórka jest jednym z najczęściej występujących defektów kosmetycznych. Lipodystrofia jest zwyrodnieniem tkanki tłuszczowej związanym z zaburzeniami mikrokrążenia. Utrudniony jest transport składników odżywczych do skóry, a zastoje krwi i limfy powodują obrzęki i zwłóknienia. W efekcie powierzchnia skóry staje się nierówna i chropowata.

Wyróżniamy dwa rodzaje cellulitu – tłuszczowy i wodny. Cellulit tłuszczowy występuje w większości u osób z nadwagą, prowadzących siedzący tryb życia oraz utrzymujących niezdrową dietę, zwłaszcza bogatą w tłuszcze nasycone i proste węglowodany. Cellulit wodny spotykany jest u osób szczupłych, uprawiających sport. W tym przypadku z reguły ma związek z zaburzeniami hormonalnymi lub niewydolnością metaboliczną. Często współistnieje z suchą i słabo odżywioną skórą.

Powodem, dla którego problem z pomarańczową skórką dotyka głównie kobiet, a nie mężczyzn jest różnica w budowie skóry i tkanki podskórnej. Warstwa brodawkowata skóry właściwej mężczyzn pozwala na lepsze ukrwienie skóry. Dodatkowo mężczyźni mają niższy ogólny procent zawartości tkanki tłuszczowej w ciele.

Czy da się skutecznie walczyć z cellulitem?

Na rynku istnieje wiele kosmetyków mających zadeklarowane działanie antycellulitowe. Czy obietnice producentów mają pokrycie w rzeczywistości, czy jest to jedynie chwyt marketingowy? Podstawą terapii cellulitu jest przede wszystkim odpowiednio zbilansowana dieta, picie dużej ilości wody i aktywny tryb życia. Bez tych elementów niestety żaden kosmetyk nie będzie w stanie pomóc w likwidacji nieestetycznych zmian skóry właściwej. Będą one jednak idealnym uzupełnieniem w walce z cellulitem. Kosmetyki antycellulitowe przede wszystkim mają za zadanie zwiększyć ukrwienie skóry, aby stymulować mikrokrążenie i zmniejszyć obrzęki. Dodatkowo będą działały odżywczo i nawilżająco co poprawi estetykę naskórka. Najczęściej spotykanymi składnikami kosmetyków mających działanie ujędrniające jest kofeina, wyciąg z alg brunatnych, lecytyna, L - karnityna i ekstrakt z zielonej herbaty.

  • Kofeina jest jednym z najczęściej stosowanych składników w walce z cellulitem. Silnie pobudza mikrokrążenie, wpływa na odżywienie i dotlenienie komórek skóry. Ma także zdolność pobudzania aktywności metabolicznej i stymuluje lipolizę. Pozytywnie wpływa też na ujednolicenie kolorytu naskórka. Najczęściej składnik ten pozyskiwany jest z kawy arabica.
  • Algi brunatne są bogate w witaminy, składniki mineralne, lipidy i węglowodany. Stymulują przemianę materii, regulują proces lipolizy i poprawiają ukrwienie. Najczęściej spotykane w kosmetykach są wyciągi z morszczynu pęcherzykowatego, sculptosane i kalpariane.
  • Lecytyna to mieszanina różnych związków o charakterze lipidowym. Ma właściwości nawadniające, wygładzające, przywraca skórze sprężystość i elastyczność, a także wspomaga spalanie tłuszczu.
  • L – karnityna jest substancją witaminopodobną, którą nasz organizm pobiera z pożywienia, ale również jest w stanie samodzielnie syntetyzować. Jako składnik kosmetyków o działaniu antycellulitowym ma zdolność regulowania poziomu lipidów i przyczynia się do zmniejszenia objętości tkanki tłuszczowej.
  • Zielona herbata jest przede wszystkim źródłem przeciwutleniaczy i usprawnia detoksykację organizmu co wpływa na zmniejszenie obrzęków. Wspomaga również nawilżenie skóry i przywraca jej sprężystość.

Sposobów na pozbycie się cellulitu jest wiele, ale warto wspomnieć także o szczotkowaniu ciała. Ta przyjemna metoda również może przynieść pozytywne rezultaty. Więcej o szczotkowaniu przeczytasz na naszym blogu

Dodaj komentarz

Do góry
Koszyk
Zamknij
Back
Konto
Zamknij
Menu
Zamknij