Wiadomo, że wokół wulkanów ziemie są wyjątkowo żyzne i rodzą imponujących rozmiarów plony. Dobroczynna moc pyłu wulkanicznego nie kończy się jednak na tych właściwościach! Ten w pełni naturalny produkt wykorzystuje się także w przemyśle kosmetycznym – pył wulkaniczny może mieć zbawienny wpływ na naszą cerę.
U stóp Etny
W ostatnim odcinku Podróży w dobrym składzie towarzyszyłyśmy naszym ekspertkom w podróży na daleką Sycylię. Jak wiadomo, to tam znajduje się Etna – jeden z najaktywniejszych wulkanów na całym globie. Stale można obserwować wydobywające się z niej kłęby pary i gazów. Ze względu na żyzną glebę, na zboczach Etny od tysięcy lat hoduje się oliwki, cytrusy i figi. Znajdują się tutaj także liczne winnice. Oczywiście zbierane na stokach Etny plony są pełne odżywczych składników, ale surowcem, który coraz bardziej docenia się w kosmetyce, jest nie to, co rośnie na nasłonecznionych terenach wokół wulkanu, ale niepozorne drobinki, które podczas wycieczki na Etnę można znaleźć... pod nogami! Dziewczyny z ekipy Podróży w dobrym składzie zapewniają, że pyłu wulkanicznego – bo to o nim oczywiście mowa – starczy chyba na całe wieki. Nie da się jednak ukryć, że zapotrzebowanie na ten cenny składnik jest naprawdę spore.
Skarby prosto z natury
Kosmetyki tworzone na bazie naturalnych składników stają się coraz bardziej popularne. Chcemy czerpać z tego, co daje nam przyroda, a są to nie tylko substancje pochodzenia roślinnego – obok nich chętnie sięgamy także po skarby ziemi, takie jak naturalne glinki, pełne minerałów wody termalne czy właśnie pył wulkaniczny. Mogłoby się wydawać, że surowce, które dosłownie leżą u naszych stóp, raczej ubrudzą skórę, niż przyczynią się do jej oczyszczenia. Nic bardziej mylnego! Kosmetyki z pyłem wulkanicznym, podobnie jak te z dodatkiem węgla aktywnego czy glinek, znakomicie wpływają na stan naszej cery. Używanie surowców z wnętrza ziemi nie jest to bynajmniej nowym pomysłem: Indianie z Ameryki Południowej, gdzie znajduje się wiele wulkanów, od setek lat korzystają z dobrodziejstw pyłu i błota wulkanicznego, urządzając kąpiele korzystnie wpływające zarówno na urodę, jak i na zdrowie. Mieszkańcy Santorini, wyspy położonej na Morzu Egejskim, wyrabiają z kolei mydła z zawartością tego naturalnego surowca, którego na ich niewielkim archipelagu – będącym wygasłym wulkanem – nie brakuje.
Erupcja minerałów
Skąd jednak biorą się cenne właściwości pyłu wulkanicznego? Aby to zrozumieć, należy najpierw wyjaśnić, czym on właściwie jest: pył wulkaniczny to cenna substancja, która trafia na powierzchnię ziemi podczas erupcji wulkanu jako jeden z elementów popiołu. Na pył wulkaniczny składają się zawarte w lawie mineralne drobinki. Są to kryształki magnezu, manganu, potasu, żelaza i wapnia. W pyle wulkanicznym znajdziemy także tak ważne pierwiastki jak siarka i krzem, a także jony sodu i chloru. Cząsteczki pyłu wulkanicznego są naprawdę małych rozmiarów – ich średnica wynosi ok. 0,05 mm, czyli mniej niż średnica przeciętnego ziarna piasku. Mają porowatą strukturę i są niezwykle chłonne, dzięki czemu znakomicie nadają się do oczyszczania cery z nadmiaru sebum i tłustych zanieczyszczeń. Drobinki pyłu wulkanicznego łatwo się wchłaniają – używając tego surowca, możemy mieć pewność, że jego dobroczynny potencjał się nie zmarnuje. Co ważne, cząsteczki pyłu nie powodują podrażnień; można z powodzeniem stosować pył wulkaniczny przy każdym rodzaju cery. Należy jednak pamiętać o tym, że ten pożyteczny surowiec absorbuje wodę i tłuszcz – jeśli zbyt długo przetrzymamy maseczkę na naszej skórze, możemy ją mocno wysuszyć. Warto więc stosować takie kosmetyki, które oprócz pyłu wulkanicznego mają też w składzie odpowiednio nawilżające ingrediencje.
Wulkaniczna pielęgnacja
Jak łatwo się domyślić, bogactwo zawartych w pyle wulkanicznym składników sprawia, że jest on bezcennym dodatkiem do różnego rodzaju kremów, masek i peelingów. Szczególnie poleca się je osobom o skórze tłustej, mieszanej i skłonnej do zaczerwienień. Produkty z pyłem wulkanicznym doskonale sprawdzą się też w pielęgnacji cery trądzikowej. Zawarte w tym cennym surowcu sód i chlor sprawiają, że nasza krew zaczyna krążyć szybciej, skóra staje się więc bardziej sprężysta i nabiera jednolitego koloru. Łatwiej jest jej także pozbyć się toksyn – pył wulkaniczny doskonale nadaje się do kosmetyków o głęboko oczyszczającym działaniu. Podobnie jak związki chloru i sodu, także zawarty w pyle wulkanicznym krzem korzystnie wpływa na jędrność cery, pomaga pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń, a zarazem łagodzi podrażnienia. Krzem i potas dodatkowo regulują działanie gruczołów łojowych, redukując zalegający w nich nadmiar sebum. Po zastosowaniu kosmetyków z pyłem wulkanicznym naszej cera nie będzie się świecić, zyska gładkość i miękkość w dotyku. Pył wulkaniczny posiada także właściwości antyseptyczne i antyoksydacyjne – pomaga nam pozbyć się niechcianych bakterii i neutralizuje wolne rodniki. Ta ostatnia zaleta jest szczególnie ważna, jeśli zależy nam na zachowaniu młodego wyglądu. Wolne rodniki są związkami, które przyspieszają proces starzenia – a pył wulkaniczny ma duży potencjał w walce z nimi!
Ziemia kryje w sobie wiele skarbów – ukryte źródła, ślady dawnych cywilizacji, drogocenne kamienie czy pożądane przez wszystkich surowce. Czasem zachwyca i przeraża nas swoją potęgą; już sama myśl o wybuchającym wulkanie wzbudza w nas przestrach i rodzaj szacunku wobec sił natury, nad którymi nie mamy kontroli. Choć wulkany mogą nieść zagrożenie, są także źródłami bezcennych surowców – zupełnie, jakby natura chciała nam wynagrodzić niedogodności związane z obecnością dymiących i plujących lawą gór. Pył wulkaniczny jest takim właśnie prezentem: jego bogata w minerały struktura to prawdziwy skarb z wnętrza ziemi! Doskonale sprawdzi się do pielęgnacji cery (szczególnie tłustej, mieszanej i trądzikowej), korzystnie wpływając na jej wygląd i ukrwienie. Warto korzystać z bogactw natury – szczególnie, jeśli leżą tuż pod naszymi nogami!
Dodaj komentarz