Od lat, cieszy się ogromną popularnością, również w Polsce. O czym mowa? Oczywiście o kokosie. Nie bez powodu palmy kokosowe określane są mianem drzewa, które dostarcza wszystkiego, co jest potrzebne do życia. Co ważne, kokos jest wykorzystywany nie tylko jako składnik bądź surowiec kulinarny, ale również jako element wielu naturalnych kosmetyków. Sam owoc swoją nazwę zawdzięcza portugalskim żeglarzom, którym jego widok przypominał upiornie, uśmiechniętą twarz (coco – ,,uśmiechnięty wygląd”).
Całe bogactwo palm kokosowych
Pochodzenie palmy kokosowej nie jest do końca jednoznaczne – owoce kokosa w bardzo łatwy i szybki sposób się rozprzestrzeniają. Gdy wpadną do wody potrafią przepłynąć nawet bardzo odległa drogę, trafić na ląd i bez problemu wykiełkować. Zgodnie z najstarszymi doniesieniami początkowo występowały on na obszarze Polinezji oraz wybrzeży oceanu Indyjskiego. Oficjalnie jednak, za ojczyznę palm kokosowych uznaje się południowo – wschodnią Azję oraz rejony Rafy Koralowej. Owoc na stałe wpisany jest także w krajobraz Sri Lanki. Rośnie praktycznie przy każdym domu, a mieszkańcy cenią jego ,,boską moc” i traktują niczym aptekę.
Widok palm kokosowych urozmaica piękne, malownicze pejzaże pocztówek z tropikalnych wakacji. I słusznie, bo występują tam gdzie jest dostęp do morza, wysoka: temperatura i wilgotność powietrza. To drzewo, które osiąga blisko 30 metrów wysokości i wyposażone jest w monumentalny pióropusz pierzastych, podłużnych liści. Ze względu na ich ciężar i obszerność zazwyczaj jest pochylony ku dołowi. Posiada duże, zielone owoce w środku których znajduje się całe dobrodziejstwo czyli – twardy, brązowy, otoczony wieloma włóknami orzech. Co ciekawe, jedna palma może dać plon w postaci nawet do 60 orzechów. To właśnie one są najcenniejszą częścią palmy kokosowej. Można z nich uzyskać wodę kokosową, mleczko oraz olej. Po usunięciu miąższu ze skorupy pokrywające ją włókna wykorzystuje się do produkcji lin, wypełnienia materacy oraz włosia szczotek, bądź pędzli. Skorupę najczęściej wykorzystuję się jako element dekoracyjny, materiał opałowy, a Filipińczycy używają jej nawet jako produkt do polerowania powierzchni podłogowych. Z kolei z kwiatów palmy kokosowej pozyskiwane jest wino palmowe, a pień palmy często wykorzystywany jest przykładowo do wyrobu mebli. Chętnie sięgamy do niego także w kuchni w postaci napojów, tłuszczu do smażenia czy dodatków do deseru.
Ponadto, owoce te są pełne dobrodziejstw w postaci składników odżywczych. Kokosy są bogate w białko, węglowodany, aminokwasy, błonnik, cukry. Mają w sobie sporo witamin z grupy B - B1, B2, B3, B6 i B9 oraz witaminę C, E i K. Obfitują także w sole mineralne takie jak cynk, fosfor, magnez, potas, sód, wapń i żelazo. Związki zawarte w orzechu kokosowym działają ponadto jak naturalne antybiotyki, pomagają zwalczać bakterie, regulują pracę układu pokarmowego, odżywiają skórę oraz wspomagają funkcjonowanie mózgu. Kokos jest bogaty w nasycone kwasy tłuszczowe, co nie powoduje wzrostu niekorzystnego dla organizmu cholesterolu, ani odkładania się tłuszczu w tkankach. Kokos pomaga także w dolegliwościach jamy ustnej. Jest pomocny w zapobieganiu powstawania próchnicy, zapobiega pleśniawkom. Olej kokosowy w kontakcie ze ślina tworzy zębach powłokę dzięki której bakterie nie osadzają się na zębach.
Eliksir dla zdrowia i urody
Według niektórych badaczy jest olej kokosowy jest niczym zbawienny eliksir dla zdrowia i lepszego funkcjonowania organizmu. Otrzymywany jest w wyniku procesu tłoczenia kopry czyli wysuszonego miąższu orzechów palmy kokosowej – najcenniejszy olej uzyskiwany jest w wyniku tłoczenia na zimno. Zawiera on blisko 63% tłuszczu. Często nazywany jest również masłem kokosowym lub tłuszczem kokosowym. Ma wiele znamiennych właściwości – przyczynia się między innymi do spadku wagi, ochrony przed chorobami serca, nowotworem oraz cukrzycą typu II. Wspiera i wzmacnia układ immunologiczny oraz przyczynia się do pielęgnacji skóry i włosów.
Wodę kokosową, z kolei otrzymujemy tuż po otwarciu kokosa. Zawiera dużo potasu i sodu, które odpowiedzialne są za prawidłowe funkcjonowanie gospodarki wodno –elektrolitowej w organizmie. Co ciekawe, zawartość tych elementów w wodzie kokosowej jest prawie identyczna, jak w osoczu krwi. Przyczynia się także do obniżenia ciśnienia tętniczego we krwi, a tym samym pełni aktywną rolę w podkręceniu procesu przemiany materii. Woda kokosowa świetnie sprawdzi się jako wsparcie procesu leczniczego chorób układu trawiennego – również w przypadku biegunki i wymiotów. Woda, bogata jest także kinetynę (hormon roślinny), która wspomaga regenerację skóry i odmładza jej komórki.
Kokos jest też bardzo popularnym surowcem kosmetycznym. Na jego bazie przygotowywanych jest wiele maści i oliwek, które mają za zadanie troskę o skórę twarzy i rąk. Olej kokosowy często wykorzystywany jest do masażu ciała – ma znakomite działanie: nawilżające, chłodzące, uspokajające oraz regenerujące. Ma także zastosowanie w płynach i mleczkach do demakijażu. Świetnie sprawdza się jako składnik kosmetyków do bardzo suchej ściągniętej, popękanej skóry – sprawdzi się także dla cery dojrzałej, zniszczonej przez słońce lub kojąco tuż po opalaniu. Poleca się go do smarowania przy atopowym zapaleniu skóry, łuszczycy, trądziku, egzemie. Kokos jest też składnikiem wielu kosmetyków do włosów. Fantastycznie je wzmacnia, poprawia ich elastyczność oraz nadaje im piękny połysk. Po użyciu preparatu z olejkiem lub mleczkiem z kokosa włosy stają się gładkie, lśniące i bardzo dobrze nawilżone, a ponadto mniej się elektryzują.
Kokos to niekwestionowany król wielu plaż. I to nie tylko ze względu na swoją wielkość i bujną, liściastą czuprynę, ale też i na właściwości. W końcu nie bez powodu został określony mianem ,,superfoods”. Ma bogate walory smakowe, ale przede wszystkim ma znakomity wpływ na nasze zdrowie i urodę. Cóż, czegóż trzeba więcej – nie pozostaje nic innego jak sięgnąć po zacny, królewski owoc.
Dodaj komentarz