Czy wiesz kiedy wypada Dzień Mężczyzn?

Czy wiesz kiedy wypada Dzień Mężczyzn?

,,Bóg także był autorem: jego proza to mężczyzna, jego poezja to kobieta.”

Napoleon Bonaparte

8 marca to data, którą doskonale pamięta każda kobieta, a tym bardziej powinien i mężczyzna. Wówczas obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kobiet, którego pierwowzór sięga już czasów starożytnego Rzymu, kiedy to przypadało święto Matronalli związane z początkiem nowego roku, macierzyństwem i płodnością. Na świecie dzień kobiet obchodzony jest już od 1910 roku, co zostało jeszcze dobitniej podkreślone 15 lat później w Karcie Narodów Zjednoczonych, która potwierdziła zasadę równości kobiet i mężczyzn. 

Tradycja Dnia Kobiet

Tradycja jego świętowania jest silnie zakorzeniona w naszym kraju, jednak forma obchodów na przestrzeni lat wyraźnie uległa zmianie. Święto Kobiet cieszyło się szczególną popularnością w okresie PRL. Dzień ten obowiązkowo obchodzony był w zakładach pracy i szkołach. Panie obdarowywano wówczas słynnymi goździkami, a także rajstopami, ręcznikami czy kawą oraz podkreślano hasła o wielkiej roli kobiet w społeczeństwie oraz o ważnej pracy jaką wykonują. Dziś, Panie z okazji święta dostają od Panów kwiaty oraz upominki, ale przede wszystkim 8 marca to okazja do zwrócenia uwagi na problemy kobiet z całego świata, podkreśleniu i docenieniu ich roli. 

ak to wyglądało dawniej? W latach 70-80 Dzień Kobiet był obchodzony przede wszystkim w zakładach pracy, a kobiety były zwalniane wcześniej do domów. Dostawały kwiaty (przeważnie były to tulipany, goździki), w zależności od zakładów pracy dostawały talony do sklepów, rajstopy, czekolady, kawę, mydełka, kremy Nivea, bilety do kina lub teatru w zależności od finansów zakładów pracy. Mężczyźni składali życzenia, a mężowie obowiązkowo kupowali kwiaty dla żon. Kobiety mieszkające na wsiach, nie pracujące zawodowo, nie obchodziły (jak twierdzono) komunistycznego święta kobiet. 

Jak z perspektywy młodej osoby współcześnie obchodzi się dzień kobiet? W dzisiejszych czasach młodzi nie przywiązują wielkiej wagi do tego święta tak jak robiło się to w latach 50 czy 60 XX w. Obecnie młode osoby dążą do wspinania się jak najwyżej, po szczeblach kariery. To ich priorytet - stała i dobrze płatna praca. Dlatego też święta typu dzień kobiet, dzień chłopaka zeszły na drugi plan i dość często o nich zapominamy. Mimo wszystko, kiedy tylko dostaniemy - my kobiety - piękną, czerwoną różę czy najzwyklejsze, najprostsze życzenia czujemy się docenione przez płeć przeciwną. Taki gest sprawia, że na naszych twarzach, mimo codziennego zabiegania, pojawia się piękny a przede wszystkim szczery uśmiech. 

No właśnie, bo święto kobiet to wspaniały moment, aby podarować ukochanej kobiecie wyjątkowy prezent. Oczywiście, najważniejszy jest gest. Nawet mały bukiecik zerwanych polnych kwiatów (choć w zimie o nie ciężko ?) sprawi radość. Ciekawym pomysłem na prezent może być np. bilet do teatru lub opery, bon na masaż np. ciepłymi olejkami lub kosmetyki. A skoro o nich mowa, to w ofercie Soapfriends można znaleźć wiele ciekawych perełek, które idealnie sprawdzą się jako prezent dla ukochanej kobiety. Przykładowo mogą to być różnego rodzaju płyny do kąpieli, masła, czy produkty do aromaterapii. Z okazji dnia kobiet marka przygotowała również specjalne zestawy prezentowe w atrakcyjnych cenach. Przykładowo: 

  • Zestaw winogronowy w którego skład wchodzi: Krem do rąk z masłem shea Winogrono, olejek do ciała, masażu i kąpieli Winogrono, mydło serce Żurawina, a to wszystko zapakowane w piękne pudełko prezentowe z limitowanej edycji. 
  • Zestaw spa dla stóp w którego skład wchodzi: Drobnoziarnista sól do stóp Lawenda, peeling do stóp Limonka z Miętą, krem do stóp z 30% mocznika, a to wszystko zapakowane w piękne pudełko prezentowe z limitowanej edycji.
  • Zestaw apetyczna kąpiel w którego skład wchodzi: Musujące serce do kąpieli Wiśnia, musujący donut do kąpieli Pomarańcza, kula do kąpieli Malina z Cytryną, musująca babeczka do kąpieli Winogrono, drobnoziarnista sól do kąpieli Żurawina, a to wszystko zapakowane w piękne pudełko prezentowe z limitowanej edycji.

Dziś, współczesna kobieta zna swoją wartość, jest niezależna, zmotywowana, potrafi walczyć o swoje. Charakteryzuje się silnym charakterem, a przy tym potrafi odpowiednio wyeksponować swoją niezależność, a kwiatek od mężczyzny w dniu 8 marca jest miłym dodatkiem okazania jej szacunku.

Kiedy wypada Dzień Mężczyzn?

Dwa dni później, bo 10 marca to Panowie mają powody do świętowania. Obchodzimy wówczas Dzień Mężczyzn. Święto to, zostało zapoczątkowane w Trynidadzie i Tobago z udziałem Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jego głównym celem było promowanie równości płci. W ten sposób chciano uhonorować Panów za ich wkład w rodzinę, małżeństwo, wychowanie dzieci, a także opiekę społeczną. W Polsce Dzień Mężczyzny obchodzony jest 10 marca. Dlaczego jest to inny dzień niż obchody Międzynarodowego Dnia Mężczyzny? W Polsce data ta wiąże się z obchodzonym w Kościele Katolickim wspomnieniem Czterdziestu Męczenników z Sebasty. 

Panie myśląc o swoich mężczyznach, też muszą się wykazać nie lada pomysłowością. Choć potocznie przyjęło się, że to ciężko kupić kobiecie prezent to naszym zdaniem to twierdzenie jest prawdziwe, ale w stosunku do mężczyzn. W końcu dla większości z nich zakupy to katorga, a najlepszy prezent to … cóż ciężko dokończyć to zdanie. Przykładowo, każdy łasuch ucieszy się z zakupu słodkości – pewniakiem są również perfumy. W ofercie Soapfriends również znajdziemy kilka ciekawych pomysłów takich jak: 

  • Zestaw Ekskluzywny – męski w którego skład wchodzi: Ekskluzywny żel/szampon pod prysznic dla mężczyzn, mydło glicerynowe Ekskluzywne, a to wszystko zapakowane w piękne pudełko prezentowe z limitowanej edycji.
  • Kosmetyki do pielęgnacji zarostu np. olejek do brody, czy balsam/żel po goleniu 
  • Balsam do ciała i poręczny krem do rąk 

Każdy powód jest dobry do okazywania sobie uczuć, a zwłaszcza wyjątkowe marcowe święta. Każdy prezent nawet ten najmniejszy jest dowodem naszej pamięci i gestem skierowanym w stronę ukochanej osoby. Każdy dzień i nie tylko ten świąteczny to dobry czas, aby pamiętać swoich bliskich i okazać im to, że są dla Nas ważni.

Dodaj komentarz

Do góry
Koszyk
Zamknij
Back
Konto
Zamknij
Menu
Zamknij