Jak rozpoznać najlepszy na świecie cynamon z Cejlonu?

Jak rozpoznać najlepszy na świecie cynamon z Cejlonu?

O wspaniałej przyprawie jaką jest cynamon słyszał już chyba każdy. W końcu jest znany na całym świecie, a początki jego wykorzystywania sięgają już czasów starożytnych. Pierwsze wzmianki pojawiły się w najstarszej księdze zielarskiej, pochodzącej  z około 2800 roku przed naszą erą. Uznawany był wtedy za pokarm bogów ze względu na swoją barwę określaną jako ,,boski kolor”. Wówczas stosowano go między innymi do produkcji zapachowych kadzideł, a nawet balsamowania zwłok. Przede wszystkim jednak już wtedy zaczęto korzystać z jego wyjątkowych właściwości leczniczych. Choć najczęściej używany jest w kuchni, to w niej pojawił się nieco później. Jedno natomiast jest pewne – mało kto potrafi sobie wyobrazić słodki smak szarlotki bez charakterystycznego aromatu cynamonu.  

cynamon           laska cynamonu

Skąd się bierze cynamon?

Na początek dobrze wiedzieć, skąd się bierze cynamon i jak powstaje z niego gotowy produkt w postaci lasek? Jest on najstarszą przyprawą pozyskiwaną z wysuszonej kory cynamonowca – obecnie możemy wyróżnić ponad 250 gatunków. Kora zdjęta z drzewa musi przejść około dwudniowy proces suszenia na specjalnie przystosowanych do tego workach lub matach. Następnie kora wystawiania jest na ekspozycję promieni słonecznych w wyniku czego samoczynnie zwija się w ruloniki. Produkt jest gotowy i może przejść do kolejnego etapu czyli dystrybucji na cały świat. 

Warto wiedzieć! Cynamon składa się z: wody, białka, cukrów, małych ilości tłuszczu i błonnika. Zawiera minerały takie jak:  wapń, mangan, magnez, żelazo, potas, fosfor, sód, selen, cynk  oraz wiele witamin: A, C, E, K, J, a także z grupy B. Ponadto w jego skład wchodzą też następujące substancje eteryczne: fenylopropanoidy, aldehyd cynamonowy, kwas cynamonowy, alkohol 2-fenyloetylowy, eugenol, monoterpeny, terpeny, taniny, polifenole, fenole.

Cynamon cejloński a cassia 

Ze względu na popularność możemy wyróżnić dwa główne gatunki cynamonu:

  • Cynamonowiec cejloński (Cinnamomum verum czyli cynamon prawdziwy), który pochodzi z południowo – wschodniej Azji oraz krajów tropikalnych czyli ze Sri Lanki i Cejlonu. Wyrasta na wysokość około 10 metrów i ubogacają go piękne biało – żółte kwiaty oraz owoce, które kształtem i kolorem przypominają jagody.  
  • Cynamonowiec wonny (Cinnamomum cassia) pochodzi z kolei z Chin. Zdecydowanie jest mniej ceniony niż jego poprzednik i znacznie tańszy. To właśnie po niego sięgamy na półkach sklepowych. 

Pojawia się więc pytanie w jaki sposób odróżnić prawdziwą odmianę od tej chińskiej? Przede wszystkim poprzez cenę. Cynamon cejloński jest nawet 10 krotnie droższy od cynamonu chińskiego i znacznie trudniej dostępny. Odróżnia je także kolor – cejloński ma ciemnobrązową barwę, natomiast chiński nieco czerwonkową. Laski cynamonu chińskiego są z reguły grube, nierówne i mają kilka warstw, natomiast cynamonu cejlońskiego przypominają wyglądem cygaro, również mają kilka warstw, ale za to zdecydowanie cieńszych. Prawdziwy cynamon jest znacznie delikatniejszy zarówno w smaku – jest szlachetny i można w nim wyczuć delikatną niczym mgiełkę nutkę goździkową, jak i w strukturze – jest kruchy i łatwy do zmielenia. Chiński odpowiednik to z kolei jego odbicie lustrzane – ma ostry smak i jest znacznie twardszy przez co ciężko się mieli. Warto również zwrócić uwagę na różnicę w zawartość kumaryny (są to związki, które spożywane w większych ilościach mogą mieć toksyczny wpływ na pracę i funkcjonowanie wątroby) w obu gatunkach. Cynamon chiński zwieraj jej znacznie więcej, niż ten cejloński. 

Właściwości cynamonu

Czy wiesz że, cynamon słynie ze swoich właściwości prozdrowotnych! W tym ciężkim, pandemicznym okresie świetnie sprawdzi się jako naturalny produkt walce z infekcjami. Ma działanie przeciwgorączkowe, przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. Olejek cynamonowy znakomicie udrażnia drogi oddechowe, tym samym wspomagając nasz organizm w walce z bakteriami, wirusami i grzybami. Warto wspomnieć, że ma także działanie silnie dezynfekujące. Co najważniejsze, według badań dzięki aldehydowi jest zdolny do hamowana rozwoju komórek nowotworowych oraz może opóźnić, a nawet zahamować pojawienie się Alzheimera. Ma również znamienny wpływ dla ludzi chorych na Parkinsona – wykryto, że może odwrócić zmiany pojawiające się w mózgu.  

Cynamon ma też świetne działanie na nasz układ pokarmowy! Zapobiega niestrawnością pokarmowym oraz wspiera regenerację organizmu przy zatruciach, czy biegunce. Ponadto pomaga w walce ze zgagą – łagodzi pieczenie w przełyku. Wystarczy jedynie rozpuścić łyżeczkę cynamonu w szklance wody i wypić roztwór. Należy również do grupy termogeników – substancji przyśpieszających spalanie tłuszczu i przemianę materii. Świetnie się więc sprawdzi jako dodatek do różnych pokarmów dla osób, które w walce o swoje zdrowie i sylwetkę chcą zrzucić kilka kilogramów. Ma również znakomite działanie przeciwmiażdżycowe, ponieważ pozwala obniżyć poziom cholesterolu we krwi. Jest także polecany dla osób z cukrzycą typu drugiego oraz insulinoopornością. 

Poza swoimi leczniczymi właściwościami, cynamon znalazł też swoje zastosowanie w kuchni. Komponuje się z szeroką gamę potraw – zarówno w obliczu wytrawnym, jak i na słodko. Świetnie sprawdzi się jako uzupełnienie do większości potraw w których królują  jabłka np. pieczone, z ryżem, czy szarlotka. Wykorzystujemy go także w domowych przetworach: konfiturach, dżemach i powidłach. Jesienią i zimą jego aromat wzbogaca wiele gorących napoi takich jak: herbata, kawa, domowy kompot czy grzane wino. Jest też nieodłącznie kojarzy z zapachem świąt – w końcu jest jednym z składników przyprawy do piernika! 

Bez wątpienia – cynamon to ponadczasowa i jakże zdrowa przyprawa. Warto wiedzieć o tym, że występuje w dwóch odmianach – cejlońskiej, która jest trudniejsza do dostania, ale za to posiada wyjątkowy smak i właściwości oraz chińskiej – czyli tej z którą mamy do czynienia na co dzień na półkach sklepowych. Posiada szereg właściwości prozdrowotnych oraz smakowych. Ma wiele zastosowań, co czyni go wyjątkowym i być może w tym właśnie tkwi sekret jego popularności i wartości na całym świecie!

Dodaj komentarz

Do góry
Koszyk
Zamknij
Back
Konto
Zamknij
Menu
Zamknij