Czy też masz czasem wrażenie, że Twoja skóra woła o pomoc? Trudno jej się dziwić. Każdego dnia wystawiamy ją na próbę. Zimą musi znosić mróz, wiatr, deszcz, śnieg, a latem słońce i upały. Do tego dochodzi niewłaściwa pielęgnacja, zbyt suche powietrze w pomieszczeniach, w których przebywamy, i szereg innych niekorzystnych czynników. Skutkiem jest nieprzyjemne napięcie, zaczerwienienie, a czasem wręcz przerwanie ciągłości skóry i ból. Znamy to. I mamy na to sposób. W dodatku naturalny!
Czym jest lanolina?
Lanolina to substancja wytwarzana przez skórę owiec w niektórych okresach roku, która grubą warstwą odkłada się pod ich wełną. Konsystencją przypomina tłustawy wosk, nie rozpuszcza się w wodzie, za to doskonale ją absorbuje. Ma żółty kolor i specyficzny, lekko alkoholowy zapach. Zimą chroni skórę zwierząt przed mrozem i wilgocią, latem przed słońcem i wysoką temperaturą.
Lanolina służy jednak nie tylko owcom. Bardzo przydaje się również nam, ludziom! Jest to bowiem składnik niezwykle wielofunkcyjny i wszechstronny.
Dla porządku wspomnijmy, że wyróżniamy dwie postacie lanoliny.
Forma uwodniona zawiera 25-28% wody i wykorzystywana jest w przemyśle, np. jako składnik smarów, olejów emulgujących, preparatów antykorozyjnych oraz środków do pielęgnacji obuwia i wyrobów ze skóry naturalnej. Używa się jej także przy produkcji prezerwatyw i opatrunków.
Czysta lanolina i zastosowanie w przemyśle kosmetycznym
Nas jednak o wiele bardziej interesuje czysta lanolina, zwana także bezwodną. To właśnie ta jej wersja, dzięki swoim wspaniałym właściwościom, znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. To prawdziwa bohaterka niejednej łazienki! Stanowi bazę wielu mydeł i płynów do kąpieli. Znajdziemy ją w kremach o właściwościach ochronnych, odżywczych i nawilżających, pomadkach do ust, dezodorantach, balsamach, szamponach i najróżniejszych kosmetykach do włosów, a także w kosmetykach kolorowych. Oczywiście zanim tam trafi, musi spełnić określone wymogi jakościowe. Poddawana jest zatem wielu fizycznym i chemicznym procesom oczyszczania, które pozwalają wyeliminować szkodliwe substancje i nieprzyjemny zapach, pozostawiając tylko to, co w niej najlepsze!
Lanolina zawiera bowiem całą moc cennych składników, takich jak estry, alkohole nienasycone czy wyższe kwasy tłuszczowe. Do tego doskonale łączy się z najróżniejszymi korzystnymi dla naszej skóry składnikami stosowanymi w kosmetyce, takimi jak witaminy, olejki eteryczne i ekstrakty roślinne.
Lanoliny możemy szukać w składach kosmetyków i leków pod nazwą Lanolin lub Lanolinum anhydricum.
Za co Twoja skóra pokocha lanolinę?
Lanolina to naturalny emolient, co oznacza, że ma właściwości natłuszczające.
Można porównać ją do błyskawicznie działającego, kojącego opatrunku, który pielęgnuje i regeneruje naszą skórę. Sprawdzi się zarówno tam, gdzie już doszło do podrażnienia lub
przesuszenia skóry, łagodząc stany zapalne, jak i profilaktycznie, chroniąc ją przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi i uszkodzeniami mechanicznymi.
Ciekawostką i niewątpliwą zaletą lanoliny, jest fakt, że składem bardzo przypomina ludzkie sebum. Dzięki temu może przynieść ukojenie skórom suchym, które nie produkują wystarczającej ilości tej substancji. Chroni i odbudowuje barierę hydrolipidową, tworzy film okluzyjny na zewnętrznej warstwie skóry, dzięki czemu pomaga ograniczać nadmierneodparowywanie wody z powierzchni twarzy i całego ciała. Zapobiega tzw. procesowi keratynizacji, czyli nadmiernemu narastaniu naskórka. Redukuje szorstkość skóry i zwiększa jej elastyczność, przywracając tym samym poczucie komfortu.
Działanie lanoliny na pewno docenią osoby zmagające się z chorobami skóry. Świetnie sprawdza się w pielęgnacji skóry atopowej ze względu na swoje działanie ochronne i zmiękczające. Polecana jest również osobom cierpiącym na łuszczycę.
Przynosi ulgę w mniej poważnych, lecz powszechnych i dokuczliwych dolegliwościach, których doświadczył każdy z nas. Mowa tu o takich zmorach, jak spierzchnięte usta i zajady, przesuszone łokcie, popękane pięty czy dłonie, otarcia i pęcherze na stopach.
Ponieważ lanolina uważana jest dziś za składnik całkowicie bezpieczny i zawarta w kosmetykach na ogół nie uczula, nadaje się nawet do pielęgnacji delikatnej i wrażliwej skóry dzieci i niemowląt, np. przy pieluszkowym zapaleniu skóry. Stosuje się ją również w pielęgnacji podrażnionych sutków u kobiet karmiących piersią. Położne zalecają rozpoczęciestosowania jej na kilka tygodni przed planowanym porodem.
A co dobrego lanolina może zrobić dla Twoich włosów?
Możemy nałożyć lanolinę w niewielkiej ilości na końcówki włosów, aby je wygładzić, zabezpieczyć przed utratą nawilżenia i uszkodzeniami mechanicznymi. Lanolina pomoże także ujarzmić odstające kosmyki, ułatwi rozczesywanie i nada fryzurze połysk.
Jeśli mamy trochę więcej czasu i zapału, możemy zafundować swoim włosom lanolinowanie. Wystarczy rozpuścić trochę lanoliny w kąpieli wodnej, wymieszać z ulubionym olejem w proporcji 1:8 i nałożyć na włosy na co najmniej pół godziny, a potem zmyć szamponem. Warto spróbować, bo podobno ten prosty, domowy zabieg potrafi zdziałać na głowieprawdziwe cuda!
Innymi słowy...
...lanolina jest dla każdego. Polubią się z nią osoby, które zmagają się z problemami skórnymi, ale także te, które po prostu chcą cieszyć się zdrowo wyglądającą, miękką i promienną skórą, niezależnie od pory roku i pogody. Znajdziecie ją w naszych produktach w towarzystwie innych cennych składników o niesamowitych właściwościach i cudownym zapachu.
Dodaj komentarz