Co kryje w sobie szafran i dlaczego warto go stosować?

Co kryje w sobie szafran i dlaczego warto go stosować?

Szafran wykorzystywany jest w kuchni i lecznictwie od ponad 3000 lat. Znali go już starożytni Persowie i Egipcjanie, stosowany był także przez Greków i Rzymian. Służył im nie tylko do urozmaicania dań, ale także do barwienia tkanin, leczenia wielu chorób, uśmierzania bólu. Był także cenionym afrodyzjakiem. Wraz z upływem czasu i odkrywaniem kolejnych zastosowań tej niezwykłej przyprawy, zaczęto uprawiać ją na specjalnie przygotowanych terenach. Obecnie szafran nie występuje już w stanie dzikim.

Szafran pozyskuje się z wysuszonych słupków krokusa. Roślina ta wyróżnia się charakterystycznym, jasnofioletowym kwiatem, w którego środku mieści się słupek z trzema znamionami. To właśnie z nich pozyskuje się cienkie nitki szafranu w charakterystycznym jasnoczerwonym kolorze z domieszką złotego odcienia.

Roślina ta zyskała miano najdroższej przyprawy świata, ze względu na mozolną pracę przy jej pozyskiwaniu za pomocą ludzkich rąk. 

Szafran - źródło witamin

Szafran jest źródłem wielu witamin i mikroelementów. Dostarcza organizmowi miedź, potas, selen, cynk, a także witaminę C, A oraz kwas foliowy. Od wieków stosowano go jako skuteczny lek na odrę, żółtaczkę, choroby serca czy artretyzm. Zawarte w nim olejki eteryczne (m.in. linazol, geraniol, cyneol) zapewniają mu nie tylko wyjątkowy smak, ale też liczne właściwości lecznicze.

Właściwości szafranu

Szafran jest też powszechnie znanym składnikiem leków antydepresyjnych. Zawarte w nim związki zwiększają stężenie serotoniny i dopaminy – hormonu szczęścia, dzięki czemu nastrój chorego ulega znacznej poprawie. Działa też uspokajająco i rozluźniająco, jego spożywanie zaleca się kobietom, u których zespół napięcia przedmiesiączkowego jest szczególnie uciążliwy. Jest on skutecznym środkiem przeciwbólowym, ma również wpływ na poprawę krążenia.

Zastosowanie szafranu w kosmetyce

Obecnie szafran coraz częściej pojawia się w kosmetykach. Zastosowanie to wynika z obecności unikalnych składników, takich jak krocyna i safranal, należących do karotenoidów. Krocyna odpowiada za kolor szafranu, safranal natomiast za jego gorzkawy aromat. Szafran zawiera również likopen i zeaksantynę, także zaliczane do karotenoidów, oraz kemferol i kwercetynę, należące do flawonoidów. Obecne są też liczne minerały, m.in. wapń, magnez, fosfor, potas, kwas foliowy. To właśnie karotenoidy i flawonoidy w głównej mierze decydują o właściwościach szafranu, do których należy przede wszystkim silne działanie antyoksydacyjne. Co za tym idzie, kosmetyki zawierające szafran szczególnie zalecane są w profilaktyce anti-aging, jako sposób na opóźnienie procesu fotostarzenia się skóry. Właściwości kosmetyczne szafranu wykraczają jednak poza neutralizowanie wolnych rodników. Badania potwierdzają, że skutecznie rozjaśnia przebarwienia i wyrównuje koloryt skóry. Krocyna, kwercetyna i kemferol hamują aktywność tyrozynazy, enzymu biorącego udział w syntezie barwnika skóry – melaniny. Szafran jako składnik kosmetyków wpływa również na zmniejszenie rumienia. Na tym nie koniec jego pielęgnacyjnych właściwości. Badania dowodzą, że zwiększa nawilżenie skóry i efektywnie ogranicza transepidermalną utratę wilgoci.

Zrób to sam z szafranu!

Przepis na szafranową maseczkę dla 1-2 osób

Przygotuj:

  • 1 duży banan
  • 1 duża łyżka miodu
  • 1 szczypta szafranu

Po­łącz banana z łyżką miodu. Do­kład­nie wy­mie­szaj i dodaj szczyptę szafranu (najlepiej skruszyć). Na­łóż na oczysz­czo­ną skó­rę twa­rzy. Po­zo­staw na kil­ka mi­nut i do­kład­nie zmyj let­nią wo­dą.

Przepis na szafranową pastę na wypasie

Przygotuj:

  • 2 łyżki szafranu
  • 1 łyżka miodu

Szafran rozgnieć i dodaj łyżkę miodu. Wszystko razem wymieszaj. Pasta sprawdzi się szczególnie przy skórze trądzikowej. Włóż pastę do lodówki. Używaj punktowo na twarz.

Szafran jako naturalne lekarstwo

Wiele artykułów naukowych wymienia pozytywne działanie szafranu, m.in. w chorobach układu krążenia, oddechowego, pokarmowego czy endokrynnego. Jego dobroczynny wpływ wynika z działania trzech głównych, farmakologicznie czynnych substancji, tj. krocetyny, pikrokrocyny oraz safranalu. Wykazują one m.in. działanie: 

  • przeciwdepresyjne, 
  • przeciwzapalne,  
  • antyoksydacyjne,  
  • przeciwnowotworowe,  
  • przeciwdrgawkowe, 
  • usprawniające pamięć oraz procesy uczenia się.  

Szafran może okazać się pomocny w walce z takimi schorzeniami jak: 

  • choroba Alzheimera,  
  • choroba Parkinsona,  
  • różnego rodzaju nowotwory,  
  • choroby układu krążenia,  
  • depresja.  

Szafran ze względu na swoje prozdrowotne właściwości klasyfikowany jest również jako żywność funkcjonalna. Jest obecny w dietach terapeutycznych, ale warto ją również umieścić w swoim jadłospisie profilaktycznie. 

Dodaj komentarz

Do góry
Koszyk
Zamknij
Back
Konto
Zamknij
Menu
Zamknij