Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, w którym obdarowujemy naszych bliskich i sami jesteśmy przez nich obdarowywani wszystkim tym, co najlepsze. Robimy to poprzez jak najlepsze przygotowanie świątecznych potraw, składanie życzeń podczas łamania się opłatkiem, dostosowanych do konkretnej osoby, pełne ciepła i miłości rozmowy przy wigilijnym stole, niewerbalną mowę, np. życzliwe spojrzenie, uścisk dłoni, uśmiech, przytulenie, pocałunek w policzek. Całość sprawia, że czujemy się kochani, ważni, doceniani i potrzebni. Oprócz tego, chętnie dzielimy się prezentami, które kupujemy, biorąc pod uwagę zainteresowania, upodobania i gust tego, komu chcemy sprawić przyjemność. Staramy się, by wszystko, co związane z magią grudniowych świąt było dopięte na ostatni guzik, również to, co czeka na naszych gości pod pięknie przystrojoną choinką.
W grudniu bądź eko - wybierz papier kraftowy
W związku z tym, że dobrze jest dbać o środowisko, być eko, żyć w duchu zero waste (poza tym, jak wiemy, zewsząd nas się do tego zachęca), warto zadbać o to również podczas pakowania prezentów. Nasz podarunek powinien być piękny zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, przy czym do naprawdę efektownego jego przyozdobienia nie potrzeba wiele. Chętnie podpowiemy, jak się za to zabrać, nie wydając pieniędzy na kolorowe, błyszczące torby czy połyskujące, dekoracyjne elementy i nie udając się do punktów, które takowe oferują, za to spędzając kreatywnie czas (może wraz z najbliższymi?) i wykorzystując naturalne lub własnoręcznie wykonane ozdoby.
Jednym z najbardziej ekologicznych rozwiązań na zapakowanie świątecznej niespodzianki jest użycie papieru kraftowego, nazywanego potocznie szarym papierem. Ostatnio bardzo modny, wcześniej wykorzystywany był do oprawiania książek oraz zeszytów. Teraz, za sprawą cenionej coraz częściej prostoty, łatwego dostępu i gwarancji estetycznego wykończenia naszego małego dzieła znów wraca do łask. Dla ciekawskich warto podkreślić, że wykonuje się go z materiałów zdatnych do recyklingu, zazwyczaj z makulatury. Takim papierem szybko i sprawnie owiniemy bożonarodzeniowy prezent, najlepiej ten o regularnym kształcie (np. antycellulitowy peeling do ciała z Soap&Friends) – w ten sposób nie będziemy musieli martwić się o ewentualne zagniecenia. Całość można przyozdobić wstążką jutową lub sznurkiem sizalowym – i jedno i drugie powinniśmy dostać w każdym sklepie papierniczym bądź z akcesoriami do scrapbookingu. Papier kraftowy wykorzystamy także do wypełnienia kartonowego boxa uformowanymi z niego kulkami w celu zabezpieczenia zawartości. Wybierając tekturowy materiał również jesteśmy bardziej eko. Zamiast kulek, w środku może znaleźć się też siano (o ile mamy do niego dostęp) czy suszone kwiaty, np. róże czy hortensje.
Puść wodze fantazji
Tak przygotowany pakunek trzeba oczywiście odpowiednio udekorować. Przyda nam się do tego wszystko to, co mamy pod ręką, najlepiej jednak stawiać na naturalne dodatki. Warto wybrać gałązki drzewa iglastego, suszone plastry pomarańczy lub cytryny, anyż, laski cynamonu oraz goździki. Niezastąpione mogą okazać się również odpowiednio zasuszone kwiaty, które z pewnością wykorzystywaliśmy kiedyś do stworzenia zielnika albo zebrane na spacerze, kolorowe liście. W lesie, jeżeli tylko nie zostawimy tego na ostatnią chwilę, natrafimy też na orzechy, kasztany i szyszki, które razem z liśćmi przywołają wyjątkowy, jesienny klimat. Z gałązek upleciemy niewielki wianuszek (wzmocniony żyłką albo drutem), który po przytwierdzeniu do górnej części naszego pakunku za pomocą kleju na gorąco bądź dwustronnej taśmy klejącej upiększymy zaproponowanymi wyżej dodatkami. Z nich samych również da się stworzyć przykuwającą oko kompozycję. Chcąc stworzyć imitację śniegu, zamiast białego sprayu dobrze sprawdzi się wata lub styropianowe kulki. Ciekawym dodatkiem będą różnego rodzaju papierowe bądź wycięte z kartonu ozdoby, takie jak gwiazdki, śnieżynki, bombki. Jeżeli nie mamy wprawy w rękodziele, możemy skorzystać z poradników dostępnych w internecie. Na papierze wspaniale będą prezentować się również koraliki, plastelina czy farby plakatowe. Kolejnym pomysłem są pierniki, które po upieczeniu i wystudzeniu pokrywamy opcjonalnie białym lukrem. Jeżeli dodamy do nich trochę więcej przyprawy korzennej niż w przepisie, prezent będzie nie tylko pięknie wyglądał, ale też bardzo ładnie pachniał. Możemy je zarówno przykleić do papieru, jak i podarować w formie prezentu.
Alternatywa dla szarego papieru
Kiedy upominek ma nieregularny kształt (np. płyn do kąpieli z bambusem i miętą pieprzową, który znajdziemy w ofercie naszego sklepu), papier kraftowy zastąpimy kartonowym pudełkiem, papierową torbą lub woreczkiem jutowym. Odpowiednio zapakowany podarunek upiększamy wedle uznania, korzystając z wymienionych już propozycji. Możemy np. obwiązać go sznurkiem sizalowym, przykleić do górnej/przedniej części upominku iglastą gałązkę i przytwierdzić do niej cytrusowo-cynamonowo-anyżowy zestaw. W zakamarkach naszego mieszkania na pewno znajdą się też plastikowe bądź szklane opakowania, np. po kosmetykach, którym w ten sposób damy drugie życie. Jeżeli trudno oderwać z nich etykietę, dookoła pojemniczka może znaleźć się szeroka jutowa wstążka z przyklejonymi gdzieniegdzie, niewielkich rozmiarów szyszkami. Tak oto podarujemy komuś smakowite pierniki, ulubione cukierki, pachnące kulki do kąpieli czy mydełko żurawinowe w kształcie serca.
Każdy z nas uwielbia dostawać prezenty, są też tacy, którym samo ich przygotowywanie daje ogromną radość. Kolorowe opakowania, torby, pudełka niewątpliwie cieszą oczy i sprawiają, że czym prędzej pragniemy dowiedzieć się, co się w nich kryje, jednak równie fascynujące może być postawienie na naturalizm. Zapakowanie bożonarodzeniowej niespodzianki w szary papier oraz wykorzystanie w formie ozdoby pachnących, naturalnych dodatków będzie o wiele lepszym rozwiązaniem – sposobem na bycie ekologicznym, pomysłowym i przy okazji minimalistycznym.
Dodaj komentarz