Olej arganowy

Olej arganowy

Dlaczego właśnie Maroko? Na co dzień większość z nas nie zastanawia się na tym, jak niezwykłym darem natury jest olej arganowy. Łatwo możemy kupić go w drogerii lub znaleźć na liście składników znajdujących się na opakowaniach używanych kosmetyków. W czym drzemie jego ponadprzeciętność? Drzewa arganowe (o botanicznej nazwie argania spinosa) rosną w jedynym miejscu na naszej planecie i jest to właśnie Maroko. Warunki tam występujące są idealne dla ich wzrostu, a tereny, na jakich można je zobaczyć, należą do dość wapiennych i półpustynnych. Próbowano nawet zasadzić je w innych miejscach na ziemi, jednak nie przyniosło to pożądanych skutków.

 drzewko arganowe

Siła drzew arganowych

Drzewa, dzięki którym możemy cieszyć się z dobrodziejstwa olejku nazywane są także arganią żelazną. Nie bez powodu na świecie ten surowiec nazywa się płynnym złotem Maroka – stanowi dla tego kraju wyjątkowo cenny i unikatowy produkt. Z jego właściwości nie tylko czerpie światowy sektor kosmetyczny. Blisko drzew arganowych zamieszkują Berberowie, czyli rdzenni mieszkańcy Maroka. Ich przedstawiciele wykorzystują dobrodziejstwo natury np. do dokarmiania bydła, w zielarstwie czy stosują bezpośrednio na skórę. Kozy zamieszkujące pustynne tereny są w stanie przeżyć w tych trudnych warunkach właśnie dzięki arganii.  Samo drzewo wygląda często dość niepozornie, osiąga wysokość od 4 do 10 metrów. Tak rzadkie występowanie arganii na świecie bez wątpienia przyczynia się do ceny surowca – jest jednak coś jeszcze. Szacunkowo na 1 litr oleju potrzeba aż 30 kg kilogramów orzechów arganowych. Owoce dojrzewają bardzo długo – początkowo są zielone, a z czasem nabierają jaskrawożółtego odcienia. Na szczęście dzięki swojej tłustej konsystencji olejek jest dość wydajny. W ostatnich latach zainteresowanie tym surowcem znacznie wzrosło, dlatego tak często można natknąć się na niego w kosmetykach wśród wymienionych składników aktywnych.

 owoc arganii żelaznej

Za co kochamy olej arganowy?

Olej arganowy to surowiec ściśle związany z tym osobliwym regionem świata i ujawnia się to już w jego nazwie - zwany jest inaczej złotem Maroka. Ze względu na jego kosmetyczne właściwości zamiennie używa się słów - eliksir młodości. Jest szczególnie ceniony za działanie odmładzające oraz przeciwstarzeniowe dzięki dużej zawartości tokoferoli czyli witaminy E, które chronią nasz organizm przed starzeniem się komórek. Z tego też względu poleca się go osobom posiadającym niemal każdy z rodzajów cery. Zbawienny jednak może okazać się zwłaszcza dla osób o skórze wrażliwej, przesuszonej czy skłonnej do alergii. Odpowiednio stosowany łagodzi objawy łuszczycy, trądziku młodzieńczego czy wstępujących na skórze reakcji alergicznych. Dzięki obecności fitosteroli, w tym głównie spinasterolu, olej arganowy charakteryzuje działanie przeciwzapalne i łagodzące. Mówi się także, że regularnie stosowany przyspiesza gojenie ran i blizn. To tylko niektóre z jego właściwości! Cieszy się popularnością w pielęgnacji włosów, zarostu i całego ciała. Można używać go na wiele sposobów – zarówno samodzielnie, jak i w połączeniu z posiadanymi już kosmetykami. Szczególne właściwości tego olejku uczynią go również idealnym produktem do suchych i zniszczonych końcówek. Można go stosować razem z szamponem podczas kąpieli lub aplikować go na mokre włosy. Dłuższe używanie sprawia, że włosy stają się mocniejsze, bardziej odporne na działanie czynników zewnętrznych i maksymalnie odżywione. Ta niepowtarzalna wizytówka Maroka jest najlepszym dowodem na siłę natury. Na uwagę zasługuje także hart mieszkańców tych terenów, którzy przy produkcji olejku arganowego odgrywają ogromną rolę. Jeśli uda się wybrać na wycieczkę do kraju pochodzenia olejku arganowego, to koniecznie trzeba stamtąd przywieźć zdjęcie arganii… Być może nawet przedstawiające kozę na jednym z jej konarów? 

 

Dodaj komentarz

Do góry
Koszyk
Zamknij
Back
Konto
Zamknij
Menu
Zamknij