Wady i zalety zakupów przez internet

Wady i zalety zakupów przez internet

Kiedyś nie do pomyślenia, jeszcze niedawno bardzo sporadyczne, a teraz codzienność. Wraz z rozwojem technologii i coraz łatwiejszym dostępem do świata online spokojnie możemy nie ruszać się z domu. Wystarczy mieć dostęp do internetu i urządzenie go obsługujące. W ten sposób możemy obejrzeć film, pracować, rozmawiać z bliskimi i robić zakupy. Shopping online zaczyna wyprzedzać tradycyjne chodzenie do sklepu. Jakie z tego wynikają wady i zalety dla klientów?

Zalety kupowania przez internet

Dostępność produktów jest zdecydowanie największą zaletą kupowania przez internet. Szczególnie osoby z mniejszych miejscowości miały ograniczone pole manewru. Teraz nie mają żadnych ograniczeń, nie muszą jechać do większego miasta i spędzać pół dnia na chodzeniu po sklepach. Wystarczy poszukać produktu w przeglądarce, zamówić i cierpliwie czekać na dostawę.

Jeszcze niedawno zakup produktów dostępnych tylko poza granicami naszego państwa był możliwy jedynie podczas wyjazdów lub przez zagranicznych znajomych. Teraz czy chcesz coś zamówić z drugiej strony miasta czy z drugiej strony świata nie ma większego znaczenia. Wysyłki zagraniczne są bardzo popularne i też coraz tańsze, czasami nawet darmowe.

Sklepy internetowe są wręcz stworzone dla osób zabieganych i ceniących swój czas oraz pieniądze. Teraz zakupy można robić też w nocy lub jadąc autobusem. Dzięki bardzo dużej konkurencji oraz znacznie niższym kosztom utrzymania w internecie również ceny często są niższe niż w tradycyjnym sklepie. Zakupy spożywcze często kończą się godzinną wizytą w hipermarkecie? Dodatkowo wszystko trzeba zapakować i przetransportować do domu. Online kupisz jedzenie bez kolejek i wysiłku.

Wady kupowania przez internet

Jakie zatem są wady zakupów w sieci? Wbrew pozorom jest ich całkiem sporo. Przede wszystkim nie możesz przetestować produktu. Przymierzyć w przypadku odzieży, powąchać przy kosmetykach czy wypróbować podczas degustacji. Zdjęcie nie oddaje rzeczywistości i często okazuje się, że produkt wyglądał dobrze dzięki świetnemu ułożeniu, a nie dlatego, że faktycznie taki jest. Oczywiście każdy produkt możemy zwrócić, tylko to wiąże się ze straconym czasem. Po odesłaniu nie mamy ani zakupów ani pieniędzy przez kilka dni.

W przypadku zakupów spożywczych nie mamy wpływu na jakość jedzenia. Szczególnie tyczy się to owoców i warzyw, które zdecydowanie lepiej kupować samemu w sklepie. Klientowi z sieci łatwiej wcisnąć brzydsze jabłka niż takiemu który sam wybiera sobie najładniejsze okazy

Pozostając przy jakości warto wspomnieć, że nasze zamówienie ma daleką drogę do przebycia i czasami odbija się to na zawartości. Obicie kartonu podczas transportu, zgniecenie w sortowni czy zaginięcie paczki to ponura codzienność. Nikt tak nie zadba o transport naszej przesyłki co mi sami wioząc ją ze sklepu.

Na koniec warto wspomnieć o kwestii społecznej. W sklepie stacjonarnym możemy liczyć na pomoc wykwalifikowanych sprzedawców. Najczęściej mają oni za sobą doświadczenie z którego możemy skorzystać w wyborze jak najlepszego produktu specjalnie dla nas. Dodatkowo takie osoby z chęcią nam pomogą, a nawet wykonają całą pracę w przypadku prezentów. Szczególnie przydatna cecha przy kupowaniu upominku dla osoby którą mało znamy lub z kategorii produktów na których zupełnie się nie znamy. Nikt nie wie lepiej od sprzedawcy co najlepiej się sprzedaje i co chwalą klienci. Przy okazji zakupów zawsze można też liczyć na ciekawą rozmowę i uśmiech, którego w bezosobowych sklepach internetowych nie dostaniemy.

 

Tekst: Anna Budnik

Dodaj komentarz

Do góry
Koszyk
Zamknij
Back
Konto
Zamknij
Menu
Zamknij