Pielęgnacja dojrzałej skóry. Na co zwrócić szczególną uwagę?

Pielęgnacja dojrzałej skóry. Na co zwrócić szczególną uwagę?

Pielęgnacja skóry powinna zmieniać się z wiekiem i być dostosowana do jej potrzeb. Za zmiany odpowiedzialne są hormony oraz dieta, które wpływają na stan całego organizmu. W okresie menopauzy organizm przechodzi przez ostatni skok hormonów, a raczej ich spadek. Skóra w widoczny sposób z dnia na dzień traci elastyczność, przez co pogłębiają się zmarszczki. Żeby temu zapobiec konieczna jest systematyczna i dokładna pielęgnacja skóry.

Nawilżanie skóry to podstawa

Podstawowa rzecz o jakiej powinnaś pamiętać to nawilżenie. Wysuszenie skóry może prowadzić do silnego zniszczenia naskórka, alergii, łuszczącej się skóry, a nawet poważniejszych zmian. W kosmetykach pielęgnacyjnych powinny znaleźć się naturalne produkty, które w składzie posiadają: oleje roślinne, kwas hialuronowy, witaminę E, witaminę C czy kolagen. Lepiej unikać sztucznych emolientów, które co prawda tworzą nawilżającą powłokę, ale ona nie regeneruje głębszych warstw naskórka, a jedynie je zapycha.

Olejki i masaż

Najlepszym wyborem do mycia dojrzałej skóry twarzy i ciała są olejki albo mydła z dużą zawartością substancji nawilżających. Po takiej kąpieli nie pozostaje uczucie napięcia czy wysuszenia. Zamiast tego skóra jest przyjemnie gładka i nawilżona. Jednak to nie wyklucza stosowania balsamów i kremów. Przy ich nakładaniu warto wykonywać masaż skóry. W przypadku ciała okrągłymi ruchami, a przy twarzy od szyi w górę delikatnymi pociągnięciami.

Demakijaż i filtry

Przy pielęgnacji dojrzałej skóry już nie ma przebacz w kryzysowych dniach lenistwa. Nie użycie kremów lub co gorsze pójście spać w makijażu już nie przechodzi bez echa jak w wieku trzydziestu lat. Rano nakładaj kremy z filtrami, nawet w pochmurny dzień. Zapobiegają one powstawaniu plam oraz przebarwień na twarzy. Wieczorem po dokładnym oczyszczeniu skóry wskazane są bogate w składniki kremy oraz liftingujące serum do twarzy. Pamiętaj, że technologia i recepturowanie kosmetyczne cały czas idzie do przodu. Bogaty krem to nie zawsze ten najbardziej tłusty, który wchłania się przez długi czas. Często w kosmetykach stosowane są specjalne emulgatory, które niwelują nieprzyjemne uczucie tłustości.

Peeling - nie bój się go używać

Spornym punktem w przypadku pielęgnacji dojrzałej skóry jest używanie peelingów. Wiele osób obawia się stosowania ich na cienką i delikatną skórę. Z drugiej strony są niezastąpione przy dokładnym oczyszczaniu skóry z martwego naskórka. Najlepszym rozwiązaniem jest używanie łagodnych peelingów. Do twarzy świetnie sprawdzą się enzymatyczne, a do ciała żele pod prysznic z drobinkami, które są o wiele delikatniejsze niż sól czy cukier. Peeling wykonujemy maksymalnie dwa razy w tygodniu. Po nim grzechem byłoby nie nałożyć silnie nawilżającej i regenerującej maseczki oraz bogatego w składniki masła do ciała.

Ampułki i oleje roślinne - warto wziąć pod uwagę

Skutecznym rozwiązaniem jest stosowanie olejów roślinnych czy ampułek. Nie powinny one zastępować kremu do twarzy, ale mogą być świetnym uzupełnieniem. Szczególnie polecany jest olej kokosowy, arganowy, z pestek winogron, słodkich migdałów, opuncja figowa, kwas hialuronowy czy kolagen. Tych produktów można też używać do pielęgnacji ciała, stóp i dłoni.

Mężczyźni też muszą o siebie zadbać

Panowie w dojrzałym wieku też nie mogą zapominać o pielęgnacji. Szczególnie po goleniu skóra jest podrażniona i wymaga nawilżenia i ukojenia. W tym przypadku świetnie sprawdza się alantoina czy arnika. Panowie raczej nie przepadają za mazidłami, więc najlepszym pomysłem będzie jeden krem do stosowania po goleniu jak i na dzień/noc. Gdy odczują różnicę sami będą chcieli go stosować.





Tekst: Anna Budnik
Fot. Dominika Starak

Dodaj komentarz

Do góry
Koszyk
Zamknij
Back
Konto
Zamknij
Menu
Zamknij