7 pomocnych roślin, które znajdziesz na łące - dowiedz się, jak i kiedy z nich korzystać

7 pomocnych roślin, które znajdziesz na łące - dowiedz się, jak i kiedy z nich korzystać

Historia ziół leczniczych i ich magicznych właściwości sięga już starożytnych czasów – odnajduje to potwierdzenie w dokumentach historycznych, które pochodzą z okresu ok. 2000 lat p.n.e. W Polsce ich właściwości doceniono nieco później, bo w średniowieczu, kiedy to rozwój zielarstwa, stał się odrębną gałęzią wiedzy medycznej. Było to mocno powiązane z pojawieniem się w Polsce wielu medyków i znawców pochodzących z Bliskiego Wschodu oraz Europy. Zioła lecznicze rosnące w Polsce od pokoleń przynoszą korzystne rozwiązania w leczeniu wielu różnorodnych schorzeń i stanów chorobowych. Do tej pory wiele dostępnych leków w aptekach bazuje na ziołach leczniczych. Polska bierze bardzo duży udział w rocznej światowej produkcji ziół – to aż od 16 do 20%! Około 80% to zioła pochodzące z upraw, a pozostałe 20% to te, pochodzące ze stanowisk naturalnych.

Skarby polskich łąk

Nie wszystkie odmiany ziół występujące w Polsce są rodzime – część z nich przybyła z innych obszarów geograficznych w czasach przedhistorycznych lub wczesnohistorycznych i się zadomowiły. Są one określane mianem archeofity – przykładowo zaliczamy do nich czarnuszkę polną, jasnotę białą czy rumianek pospolity. Warto również zaznaczyć, że rośliny przyprawowe takie jak: imbir, goździki czy cynamon również są zaliczane do ziół, choć do Polski przybyły z odległych zakątków świata, a przecież jak dobrze wiemy mocno się zakorzeniły w naszej kuchni przynosząc dodatkowe korzyści dla zdrowia.

Warto przyjrzeć się kilku gatunkom, tak aby poznać ich magiczne właściwości!

  • Pokrzywa zwyczajna (zbiór na przełomie kwietnia i maja)

Często jest niedoceniana przez wiele osób i traktowana jako ,,ogrodowy intruz. W medycynie natomiast jest ona bardzo ceniona jako roślina lecznicza, wykorzystywana przede wszystkim do produkcji leków oraz kosmetyków. Pokrzywa zwyczajna posiada bardzo szerokie możliwości zastosowań m.in. leczenie chorób przewodów moczowych oraz układu oddechowego. Ekstrakt z pokrzywy znajdziemy w preparatach do pielęgnacji twarzy, ciała oraz włosów. Można ją spotkać m.in. w szamponach, olejkach i odżywkach do włosów przetłuszczających się, skłonnych do wypadania i dotkniętych łupieżem. Występuje również w mydłach, kremach oraz mleczkach do demakijażu.

  • Rumianek pospolity (zbiór należy przeprowadzać stopniowo, w miarę dojrzewania koszyczków kwiatowych)

To chyba najbardziej popularna i znana roślina lecznicza, której wysuszone koszyczki, zbierane na początku kwitnienia stanowią surowiec zielarski. Rumianek ma bardzo szerokie zastosowanie, a jego właściwości pomagają w łagodzeniu zapalenia spojówek, kojeniu podrażnienia skóry, gojeniu się ran, pielęgnacji włosów.  Znajduje on zastosowanie jako składnik kosmetyków do twarzy i ciała takich jak kremy, mydła do rąk, płyny i sole do kąpieli. Ze względu na właściwości łagodzące i kojące polecane są one szczególnie w przypadku skóry wrażliwej, która łatwo ulega podrażnieniom. Co istotne, preparaty z rumiankiem wspomagają także leczenie egzem. Rumianek zawiera aktywne substancje, które skutecznie sobie radzą z dolegliwościami trawiennymi. Często stosowany również na infekcje gardła i jamy ustnej.

  • Chmiel zwyczajny (zbiór pod koniec sierpnia – początek września)

Chmiel zwyczajny to bogactwo fitohormonów, mających korzystny wpływ na metabolizm skóry. Stymuluje produkcję kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego oraz regeneruje naskórek. Kosmetyki z chmielem działają przeciwstarzeniowo i odmładzająco. Regularne stosowanie produktów z wyciągiem z chmielu pozwala skórze zachować doskonałą elastyczność, jędrność i młody wygląd. Szyszka chmielu zawierająca substancję o właściwościach uspokajających pomaga przy zasypianiu oraz łagodzi nadpobudliwość.

  • Kozłek lekarski (zbiór od czerwca do sierpnia)

Potocznie znany jako waleriana. Przede wszystkim stosowany jako środek wyciszający podczas napięcia nerwowego oraz ułatwiający zasypianie podczas problemów na tle nerwowym. Napary na bazie tej rośliny pomagają w łagodzeniu stanów zapalnych skóry – świetnie sprawdzą się jako środek wspomagający leczenie egzemy, łuszczycy czy łupieżu. Wyciąg z kozłka lekarskiego znajduje się w wielu kosmetykach, które są stosowane w przypadku tych dolegliwości. Kozłek lekarski stosowany jest w kremach, szamponach, balsamach do ciała czy specjalistycznych maściach pielęgnacyjnych

  • Mniszek lekarski (zbiór – najlepiej od maja do lipca)

Podobnie jak w przypadku pokrzywy – często niesłusznie traktowany jako ogrodowy chwast. Znany też jako mniszek pospolity. Jako roślina lecznicza skutecznie poprawia trawienie. Mniszek wykazuje m.in. właściwości moczopędne, wzmacniające odporność oraz wspomagające walkę z chorobami skóry. Mniszka lekarskiego używa się również w preparatach typu ''anti-ageing'', ponieważ terapeutyczne działanie mniszka wynika głównie z jego właściwości antyoksydacyjnych (walki z wolnymi rodnikami). Mniszek bogaty w przeciwutleniacze stosowany jest w kosmetykach, które wygładzają i zmiękczają skórę, co korzystnie wpływa na widoczne procesy starzenia.

  • Kasztanowiec (zbiór – jesień)

Kasztanowiec zwyczajny to drzewo, którego bogactwo tkwi w ciemnobrązowych nasionach, które wykazują najcenniejsze właściwości kosmetyczne Wyciąg z kasztanowca jest bogatym źródłem escyny, która poprawia krążenie krwi i napięcie naczyń krwionośnych, łagodzi ból, zmniejsza obrzęki, a także wykazuje właściwości przeciwzapalne. Z tego względu maść z kasztanowca to popularny preparat do leczenia żylaków, a także środek stosowany w profilaktyce zapalenia żył. Kasztanowiec w kosmetyce jest częstym dodatkiem do kremu do cery naczynkowej, a także preparatów antystarzeniowych, ponieważ skutecznie dotlenia i odżywia komórki skóry, przez co wpływa na ogólną poprawę wyglądu cery.

  • Arnika (zbiór – lato)

Najczęściej występuje na terenach górskich i podgórskich. Jej surowcem leczniczym są koszyczki kwiatowe, ale także ziele i korzenie. Arnika charakteryzuje się przyjemnym, delikatnym zapachem, a jednocześnie wyrazistym smakiem. Jest popularnym składnikiem preparatów do pielęgnacji skóry pod oczami, niweluje cienie i obrzęki. Wyciąg z ziela w kremach do twarzy redukuje oznaki zmęczenia, nadając cerze zdrowy wygląd. Arnika znajduje też zastosowanie w pielęgnacji włosów. Ekstrakt z tej rośliny znajdujący się w szamponach i innych preparatach do włosów wspomaga ich porost. Poprawiając krążenie w naczyniach krwionośnych, pobudza mieszki włosowe, a ze względu na właściwości przeciwgrzybicze, ziele to jest także składnikiem kosmetyków przeciwłupieżowych.

Dodaj komentarz

Do góry
Koszyk
Zamknij
Back
Konto
Zamknij
Menu
Zamknij