Poznaj pielęgnacyjne właściwości miodu

Poznaj pielęgnacyjne właściwości miodu

Miód jest najstarszą substancją słodzącą, znaną praktycznie na całym świecie. O zdrowotnych właściwościach miodu pisali już starożytni lekarze – Hipokrates i Awicenna oraz filozofowie - Platon i Arystoteles. Oprócz cennych wartości odżywczych i smakowych, już w czasach starożytnych poznane i doceniane były właściwości lecznicze miodu. Badania naukowe dowiodły, że miód to skarbnica wielu substancji odżywczych oraz przeciwbakteryjnych, a także przeciwgrzybiczych.

Miód - jak powstaje? Krok po kroku

Miód kojarzy Nam się od razu z pszczołami, które dzielnie go produkują. Pojawia się więc pytania jak tak naprawdę powstaje miód? Podstawą jego wytwarzania jest nektar, który rośliny produkują w specjalnych gruczołach, zwanych nektarnikami. Źródłem surowca na miód są rośliny miododajne, np. facelia błękitna, chaber bławatek i lebiodka pospolita, lipa, rzepak. Kwiaty tych roślin mają pełną gamę kolorów i zapachów, a ze względu na swój atrakcyjny wygląd i woń, przyciągają do siebie owady – zwłaszcza pszczoły. Rośliny miododajne charakteryzują się długim okresem kwitnienia – dostarczają pszczołom cennych składników pokarmowych, które służą do produkcji miodu.

Pszczoły zbierają nektar, gromadzą go w swoim wolu miodowym i przenoszą go do ula. Porcja jest naprawdę mała, bo jedna pszczoła przynosi jednorazowo 40 – 50 mg nektaru, ale jednocześnie to i tak niezwykle dużo – sama pszczoła waży około 110 mg. Produkują one tylko zdrowy i bezpieczny dla ludzi miód w przeciwieństwie do owadów z rodziny osowatych, które zbierają również nektar z trujących kwiatów. Podczas transportu nektaru do ula, w wolu miodowym zostaje on częściowo rozrzedzony oraz wzbogacony o enzymy i kwasy organiczne pochodzące z organizmu owadów.

Po powrocie do ula, pszczoła tzw. zbierająca przekazuje surowiec pszczołom ulowym, które składają do komórek plastra. Zadaniem tych pszczół jest utrzymanie wysokiej temperatury wewnątrz ula, dlatego nieustannie poruszają skrzydłami sprawiając, że z miodu odparowuje woda i jest usuwana wilgoć. W ten sposób dochodzi do jego zagęszczenia. W komórkach plastra następuje także proces dojrzewania miodu, który polega zarówno na odparowaniu wody, jak i rozkładzie cukrów złożonych na cukry proste.  W ciągu kolejnych dni, pszczoły wielokrotnie przekładają miód z jednej komórki plastra do drugiej, a gdy osiągnie pożądaną zawartość wody, zostaje szczelnie zasklepiony woskiem, który go zabezpiecza nawet na wiele miesięcy.

Proces produkcji miodu uważa się za zakończony, gdy miód osiągnie swoją dojrzałość – zazwyczaj uważa się go za dojrzały, gdy 75% komórek danego plastra jest pokrytych woskiem. Wtedy nastaje czas na zbiory! Pszczelarz wydobywa miód z ula, następnie musi on zostać odwirowany i przepuszczony przez sita – tak, aby pozbyć się z niego wszelkich zanieczyszczeń. Po skończeniu procesu miód musi chwilę „odstać”, a następnie można go już przelewać go do słoików i delektować się jego wspaniałym smakiem.

Kosmetyki z miodem

Soap&Friends również idzie z duchem czasu i w gamie swoich produktów oferuje takie w których składzie znajdziemy miód i propolis – powstała specjalna linia BEE&HONEY. Oto kilka produktów z tej serii:

  • Maseczka do twarzy z polskimi ziołami sprawi, że skóra zakwitnie młodością. Maseczka rozprowadza się po twarzy skutecznie likwidując oznaki starzenia. Potęguje ono działanie kremu z tej samej linii, w połączeniu z którym daje jeszcze lepsze rezultaty. Maseczka miodowa BEE&HONEY ma nieocenione właściwości kosmetyczne, zwłaszcza ochronne i regeneracyjne. Chroni skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Łagodzi podrażnienia oraz pozwala nawilżyć i odżywić suchą skórę. Skraca również czas regeneracji. Maseczka zawiera również starannie wyselekcjonowane olejki roślinne, które idealnie odżywią i poprawią koloryt Twojej skóry.
  • Peeling solno–cukrowy z miodem i polskimi ziołami to produkt, który delikatnie oczyszcza i odświeża skórę. Bogactwo naturalnych olejów roślinnych dodatkowo nawilża skórę.
  • Miodowe mleko do kąpieli z polskimi ziołami to produkt, zainspirowany pielęgnacją naszych prababek. Kąpiel w tym mleku sprawi, że nasze ciało zostanie obdarzone kompletem witamin oraz cennymi składnikami mineralnymi. W następstwie czego zregeneruje to naszą skórę oraz nada jej idealnego odżywienia. Dodatek miodu sprawi, że świetnie on nawilży i odnowi nasze ciało. Bardzo dobrze oczyszcza, odżywia i regeneruje skórę. Ten słodki dar, działa również na naszą skórę energizująco, a także łagodzi podrażnienia i przyspiesza gojenie się ran. Utrzymuje odpowiedni poziom nawilżenia skóry, wzmacnia jej elastyczność oraz poprawia jędrność. Jest to zbawienny balsam dla szorstkiej i popękanej skóry. Dodaje blasku i witalności, a jego aromatyczny zapach sprawia, że czujemy się odprężeni.

Dodaj komentarz

Do góry
Koszyk
Zamknij
Back
Konto
Zamknij
Menu
Zamknij