Poznaj kalabryjski skarb i zobacz co takiego kryje w sobie bergamotka

Poznaj kalabryjski skarb i zobacz co takiego kryje w sobie bergamotka

Wszyscy kojarzymy przyjemny aromat herbaty Earl Grey. Ale czy wiemy, skąd się on bierze? Bergamotka, której nutę zapachową odnajdziemy nie tylko we wspomnianej herbacie, ale także w wielu perfumach czy w kosmetykach, to niepozorny, zielony owoc o wspaniałych właściwościach. Co jej zawdzięczamy?

Mało znany cytrus

Owoc znany pod wdzięczną nazwą bergamotki to Citrus bergamia, pomarańcza bergamota. Jej dokładne pochodzenie nie jest znane; podejrzewa się, że ojczyzną bergamotki są Indie. Obecnie roślinę tę uprawia się przede wszystkim we Włoszech, dokąd podobno trafiła za sprawą Krzysztofa Kolumba z Wysp Kanaryjskich. Nazwa tego niepozornego cytrusa pochodzi prawdopodobnie od włoskiego Bergamo – miasta w Lombardii, gdzie sprzedawano cenny olejek z bergamotki. Pomarańcza bergamota znana jest od starożytności. Drzewa bergamoty mają rozłożyste gałęzie o podłużnych liściach – przypominają sporej wielkości krzewy. Kwitną na biało. Najbardziej korzystny jest dla nich klimat tropikalny i subtropikalny; temperatura dobowa powinna wynosić od 25 do 30 stopni, a zimy obfitować w ulewne deszcze. Zbyt zimny klimat powoduje, że roślina przestaje rosnąć lub całkowicie obumiera. Z wyglądu owocowi bergamoty bliżej niż do pomarańczy jest do limonki czy cytryny – podobnie jak one ma zielonożółtą, choć nieco grubszą i bardziej pofałdowaną skórkę. W smaku także nie przypomina słodkich owoców pomarańczy, jest o wiele kwaśniejsza i bardziej gorzka. Z tego powodu raczej nie sięga się po nią w celu spożycia na surowo – bywa jedynie dopełnieniem różnych przysmaków, np. tradycyjnych francuskich słodyczy Bergamot de Nancy czy tureckich lokum. Miąższ i skórka, które mają wyjątkowo intensywny zapach, są za to wykorzystywane do pozyskiwania olejków eterycznych.

Moc właściwości

 

Niepozorna bergamotka zawiera cały szereg cennych substancji! Znajdziemy wśród nich tak ważne składniki jak potas, żelazo, wapń, cynk, fluor i sód. Zielonkawa pomarańcza o niezwykłym zapachu jest także źródłem witamin. Zawarte w niej witaminy z grupy B korzystnie wpływają na naszą koncentrację, poprawiają samopoczucie i stymulują nasz układ nerwowy do prawidłowego funkcjonowania. Witamina A poprawia jakość widzenia i pozytywnie oddziałuje na naszą skórę, włosy oraz paznokcie. Z kolei witamina C, którą również znajdziemy w pomarańczy bergamota, to naturalny antyoksydant: przeciwdziała rozmnażaniu się wolnych rodników, dzięki czemu spowalnia proces starzenia i chroni nas przed chorobami nowotworowymi. Powszechnie znany jest także dobroczynny wpływ witaminy C na odporność: dzięki niej niestraszne nam będą przeziębienia! Z miąższu bergamotki pozyskuje się sok o wyjątkowo wysokim poziomie flawonoidów – związków, które wspomagają wytwarzanie tzw. dobrego cholesterolu HDL. Dzięki ich zawartości sok z bergamotki może być pomocny w zmaganiach ze schorzeniami takimi jak cukrzyca czy stłuszczenie wątroby. Zawarte w pomarańczy bergamota polifenole redukują także poziom cholesterolu LDL i cholesterolu całkowitego. Bergamotkę od lat stosowano także w medycynie ludowej. Mieszkańcy Kalabrii używali soku tego cytrusa m.in. do walki z malarią i pasożytami.

 

Aromatyczne olejki

O tym, że Citrus beragmia to prawdziwa bomba wartościowych składników, świadczy też fakt, że olejki i ekstrakty z bergamotki mają szerokie zastosowanie w aromaterapii i przemyśle kosmetycznym. Zapach bergamotki działa uspokajająco i rozluźniająco. Olejek eteryczny pozyskany z pomarańczy bergamota będzie dobrym prezentem dla osób, które na co dzień mierzą się z napięciem i stresem – aby odczuć jego kojące działanie, można dodać go do kąpieli, do kominka zapachowego czy dyfuzora. Świeca sojowa o aromacie bergamotki także sprawdzi się jako element uspokajającego rytuału. Wmasowanie w skórę klatki piersiowej i szyi kilku kropel olejku z bergamotki może być natomiast pomocne w walce z przeziębieniem i zatkanym nosem. Lekki, orzeźwiający zapach pomarańczy bergamota poprawia nastrój i pomaga zapomnieć o codziennych problemach, działa antydepresyjnie i ułatwia zasypianie. Nie bez powodu cieszy się wielką popularnością także wśród twórców perfum i wód toaletowych. Bergamotka to niebanalna nuta zapachowa, która może stanowić zarówno dyskretne dopełnienie, jak i główną nutę aromatycznej kompozycji. Kojarzy się z elegancją, energią i orzeźwieniem.

Dla naszej skóry

Kosmetyki z bergamotką nie tylko pięknie pachną, ale i korzystnie oddziałują na nasz wygląd. Olej eteryczny z pomarańczy bergamota ma działanie antyseptyczne; z tego powodu z przemyśle kosmetycznym wykorzystuje się go przede wszystkim do produkcji kosmetyków dedykowanych cerze problematycznej, ze skłonnościami do trądziku, zaskórników i innego rodzaju zmian skórnych. Naukowcy dostrzegają jego potencjał w dziedzinie walki z łuszczycą. Warte docenienia są także przeciwgrzybicze właściwości pomarańczy bergamota – dodaje się jej do past do zębów i płukanek do ust, a także do różnego rodzaju maści do stosowania na stopy czy paznokcie. Kosmetyki z bergamotką warto także stosować na skórę głowy – poprawiają one jej stan, niwelując swędzenie i podrażnienia. Także nasze włosy skorzystają z cennego składnika, jakim jest olej z bergamotki: będą miękkie, bardziej elastyczne i mocniejsze. Po kosmetyki z olejem z pomarańczy bergamota warto także sięgnąć w przypadku problemu z łupieżem. Olejek z bergamotki pomaga pozbyć się zapachu potu; dzięki tym naturalnym właściwością stosuje się go do produkcji dezodorantów. Należy pamiętać, by używać ekstraktów z bergamotki z zachowaniem odpowiedniej ostrożności – sprawia on, że nasza skóra staje się bardziej wrażliwa na działanie promieni słonecznych. Ze względu na te właściwości bergamotka bywa też składnikiem środków samoopalających. Ponieważ olejek z bergamotki poprawia krążenie, stosuje się go również do produkcji kosmetyków przeciwdziałających cellulitowi.

 

 

Oszałamiający zapach i prozdrowotne właściwości... czy to nie przepis na kosmetyk idealny? Bergamotka to niepozorny owoc, który zadziwia nas wielością cennych składników. Warto czerpać z jego naturalnych mocy!

Dodaj komentarz

Do góry
Koszyk
Zamknij
Back
Konto
Zamknij
Menu
Zamknij