Oliwa z oliwek

Oliwa z oliwek

Oliwę z oliwek bezsprzecznie uważa się za produkt cenny dla zdrowia! Przy tym to jeden      z najstarszych pozyskiwanych przez człowieka olejów. Znana już wieków – robiona między innymi z drzew oliwnych rosnących w krajach basenu Morza Śródziemnego, w tym w Grecji, wykorzystywana jest zarówno jako składnik spożywczy oraz kosmetyczny. Początkowo nie dodawano jej do potraw, a smarowano nią ciało. Podobno sam Homer zwał ją „złotym płynem”! Jak jest dziś?

 drzewo oliwkowe

drzewko oliwkowe

Z owoców drzew zwanych olea europaea, rosnących w wielu częściach świata, uzyskuje się ciecz o ciekawej barwie i wspaniałych właściwościach. Mówi się o jej tłoczeniu, czyli czynności niebywale ważnej dla pozyskania samej oliwy. Czy więc jest to osławione pierwsze tłoczenie? Olej uzyskany po jednokrotnym tłoczeniu nasion uważany jest za najcenniejszy – to produkt najobfitszy w składniki odżywcze. Każde kolejne użycie nasion owocuje w nieco mniej wartościowy olej. Jego odcień, w zależności od różnych czynników, oscyluje pomiędzy kolorem żółtym a zielonym. Często, przyglądając się oliwie, można zobaczyć złotawe refleksy. Na kolorze jej wyjątkowość się nie kończy – jest nie tylko zdrowa jako dodatek do sałatek czy innych potraw. Przywieziona z gorącej Grecji może być fantastyczną pamiątką i wartościowym spożywczym dodatkiem. Jej właściwości na skórę i włosy są nie do przecenienia! A o tym za chwilę…

 zielone oliwki

Jak powstaje oliwa z oliwek?

Jak się pozyskuje oliwę z oliwek? Nie jest to wcale tak oczywiste zagadnienie. W zależności od regionu i wielkości uprawy proces ten może się znacząco różnić. W gajach oliwnych dojrzewają owoce, które, zebrane w odpowiednim momencie, dostarczają nasion. Z tych z kolei tłoczy się oliwę – najczęściej cały proces odbywa się od razu, w miejscu zbioru. Samo pozyskiwanie oliwek bywa pracochłonne, bowiem trzeba zachować tu pewną ostrożność – owoce zalicza  się do dość delikatnych, obite czy uszkodzone szybko narażone są na psucie. Ręczne zbieranie można nieco ułatwić - wtedy to strząsane owoce spadają na rozłożoną uprzednio płachtę. Istnieje także rozwiązanie wykorzystujące maszyny, wtedy oliwki wpadają do specjalnych pojemników i na taśmie udają się do transportera. Produkt końcowy także może mieć różną jakość, np. być dodatkowo rafinowany lub nie. 

Pozytywne działanie oliwy z oliwek na skórę odkryto dość szybko. W kosmetyce wykorzystuje się ja stosunkowo często ze względu na pozytywne działanie, służące urodzie. Oliwa sprawia, ze skóra nie traci wody i na długo zyskuje miękkość, jedwabistość oraz promienną świeżość. Jej największe zalety mogą odkryć posiadacze skóry suchej czy bardzo delikatnej. Korzyści ze stosowania kosmetyków z oliwą z oliwek dostrzegą także ci, którzy mają cerę dojrzałą czy skłonną do wiotczenia. To jeden z dość tłustych olejów, więc chętnie łączy się go ze składnikami o lżejszych konsystencjach.  Możliwości jest jednak wiele, oliwa z oliwek sprawdzi się zarówno jako dodatek do mydła, skoncentrowanego serum czy odżywki do włosów. Czy stosować ją w czystej postaci? Oczywiście! Znakomicie odżywia skórę, działa kojąco, stosowana regularnie poprawia nawilżenie i odczuwalnie wygładza naskórek. Włosy po jej użyciu są miękkie, wygładzone i lśniące. Na czym jeszcze polega jej dobrodziejstwo? Dostarcza skórze nienasyconych kwasów tłuszczowych, karotenoidów, fitosteroli i fosfolipidów.

 gałązki z oliwkami

Ta substancja zdobyła także popularność w języku – dolewamy jej przecież do ognia, gdy zaostrzamy spór. Z kolei za sprawą swoich właściwości stała się symbolem prawdy - zawsze wypływa na wierzch (ze względu na mniejszą od wody gęstość), stąd też czasem można usłyszeć, jak ktoś nazywa ją sprawiedliwą. Na co dzień możemy nie zdawać sobie sprawy jak, w jak wielu aspektach życia towarzyszy nam moc oliwek! Będąc w Grecji, koniecznie należy odwiedzić ogród oliwny, a może i nawet uda się zobaczyć proces pozyskiwania oliwy? To niewątpliwa duma mieszańców rejonów Morza Śródziemnego.

Dodaj komentarz

Do góry
Koszyk
Zamknij
Back
Konto
Zamknij
Menu
Zamknij